Ekspertliste: Presidentvalget i USA

Til journalister: UiT har flere forskere som kan svare på spørsmål rundt årets presidentvalg i USA.

Portrettbilde av Bludd, Ellen Kathrine
Bludd, Ellen Kathrine ellen.kathrine.bludd@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 29.09.20 09:20 Oppdatert: 20.01.21 12:30
Lov og rett Samfunn og demokrati

plakat med teksten VOTE
Valgdeltakelsen ved det amerikanske presidentvalget 2020 ble rekordhøyt. Foto: Rawpixel

UiT har flere samfunnsforskere som er eksperter på amerikansk politikk, både innenriks og med et internasjonalt perspektiv, som kan svare på og fortelle om ulike aspekter rundt årets valg. Vi har også en jus-ekspert som kan svare på alt om høyesterett. En av våre forskere bor også i USA og føler årets spesielle valg på kroppen.

Ta gjerne kontakt med forskerne direkte. 

Ole Egil Distad Andreassen: 

Internasjonal økonomi og relasjoner, bor i Oklahoma, USA 
ole.e.andreassen@uit.notelefon +12022589528 (i USA, annen tidssone) 
Førsteamanuensis, Jus og økonomi

Rasmus Gjedssø Bertelsen:

Amerikansk samfunn og politikk, utenriks og innenriks
rasmus.bertelsen@uit.notelefon 913 18 623
Professor, Institutt for samfunnsvitenskap

Gunhild Hoogensen Gjørv:

Internasjonal politikk og sikkerhet 
gunhild.hoogensen.gjorv@uit.no,
telefon 948 42 610 
Professor, Critical Peace and Conflict Studies

Sondre Torp Helmersen:

Jus og høyesterett  
sondre.t.helmersen@uit.no,
telefon 976 89 780
Førsteamanuensis, Det juridiske fakultet

Jonas Jakobsen:

Demokratiteori – deliberativt demokrati, offentlig fornuft, populisme og demokrati 
jonas.jakobsen@uit.no, telefon 468 69 928
Førsteamanuensis, Institutt for filosofi og førstesemesterstudier

Marc Lanteigne:

Amerikansk politikk, utenriks og innenriks
marc.lanteigne@uit.no,
telefon 413 80 923
Førsteamanuensis, Institutt for samfunnsvitenskap

Jonas Stein:

Valgforskning, mediepolitikk og økonomisk politikk
jonas.stein@uit.no, telefon 480 64 583
Førsteamanuensis, Institutt for samfunnsvitenskap

Bludd, Ellen Kathrine ellen.kathrine.bludd@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Vi anbefaler