Ekspertliste: Amerikansk politikk

Til journalister: 6. januar er det ett år siden stormingen av Kongressen i USA. Hvordan står det til med det amerikanske demokratiet i dag? UiT har mange forskere som kan svare på spørsmål om amerikansk politikk og juss. 

Kongressen i USA
6. januar 2021 ble kongressen i USA stormet. Hvordan går det med demokratiet i USA i dag? Foto: Mostphotos
Portrettbilde av Bludd, Ellen Kathrine
Bludd, Ellen Kathrine ellen.kathrine.bludd@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Portrettbilde av Moe, Trude Haugseth
Moe, Trude Haugseth trude.h.moe@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 05.01.22 12:00 Oppdatert: 05.01.22 17:28
Lov og rett Om UiT Samfunn og demokrati

UiT har flere samfunnsforskere som er eksperter innen amerikansk politikk, både innenriks og med et internasjonalt perspektiv.  

Ta gjerne kontakt med forskerne direkte. 

Ole Egil Distad Andreassen: 

Internasjonal økonomi og relasjoner, bor i Oklahoma, USA 
ole.e.andreassen@uit.notelefon +12022589528 (i USA, annen tidssone) 
Førsteamanuensis, juss og økonomi

Rasmus Gjedssø Bertelsen:

Amerikansk samfunn og politikk, utenriks og innenriks
rasmus.bertelsen@uit.notelefon 913 18 623
Professor, Institutt for samfunnsvitenskap

Gunhild Hoogensen Gjørv:

Internasjonal politikk og sikkerhet 
gunhild.hoogensen.gjorv@uit.no
telefon 948 42 610 
Professor, Critical Peace and Conflict Studies

 

Jonas Jakobsen:

Demokratiteori – deliberativt demokrati, offentlig fornuft, populisme og demokrati 
jonas.jakobsen@uit.no, telefon 468 69 928
Førsteamanuensis, Institutt for filosofi og førstesemesterstudier

Marc Lanteigne:

Amerikansk politikk, utenriks og innenriks
marc.lanteigne@uit.no
telefon 413 80 923
Førsteamanuensis, Institutt for samfunnsvitenskap

Jonas Stein:

Valgforskning, mediepolitikk og økonomisk politikk
jonas.stein@uit.no, telefon 480 64 583
Førsteamanuensis, Institutt for samfunnsvitenskap

Gunnar Rekvig:

Amerikansk samfunn og politikk, innenriks og utenriks.
gunnar.rekvig@uit.no, telefon 954 67336
Førsteamanuensis, Institutt for reiseliv og nordlige studier.

Bludd, Ellen Kathrine ellen.kathrine.bludd@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Moe, Trude Haugseth trude.h.moe@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Vi anbefaler