330 ungdommer samlet til KI-dag på UiT

Mandag besøkte elever fra Kongsbakken og Tromsdalen videregående skole UiT i Tromsø for å lære mer om kunstig intelligens og hvordan teknologien påvirker oss og samfunnet.

Førsteamanuensis Kristoffer Wickstrøm holder et introduksjonsforedrag om kunstig intelligens for elever fra Kongsbakken videregående skole
Førsteamanuensis Kristoffer Wickstrøm holder et introduksjonsforedrag om kunstig intelligens for elever fra Kongsbakken videregående skole Foto: Petter Bjørklund / UiT
Portrettbilde av Bjørklund, Petter
Bjørklund, Petter petter.bjorklund@uit.no Kommunikasjonsrådgiver / Maskinlæring
Publisert: 01.06.26 16:00 Oppdatert: 05.06.26 11:49
Om UiT Teknologi

Arrangementet, bedre kjent som "KI-dagen", ga elevene et innblikk i hva kunstig intelligens (KI) brukes til, hvordan teknologien utfordrer oss, og hvordan vi som brukere bør forholde oss til den. Dette er første gangen KI-dagen ble arrangert på UiT.

Skal bidra til kritisk tenking og bruk av KI

KI har på kort tid fått stor plass i samfunnet, for eksempel til å oppdage sykdommer i kroppen vår eller som sparringspartner. Likevel er modellene kjent for å gjenspeile og forsterke fordommer i samfunnet og utfordre personvern og sikkerhet.

– Vi ønsker derfor å bidra til at elevene tenker kritisk på hvordan de selv bruker KI-verktøy, og hvordan de mener samfunnet burde fremme eller begrense teknologien, sier Lena Seuthe, universitetslektor ved Skolelaboratoriet og organisator for KI-dagen.

Førsteamanuensis Jon Marius Aareskjold-Drecker underviser for elever.
Førsteamanuensis Jon Marius Aareskjold-Drecker viste elevene hvordan KI brukes til å produsere musikk og hvordan teknologien påvirker kunst- og musikkbransjen. Foto: Petter Bjørklund / SFI Visual Intelligence

Arrangementet samlet KI-eksperter på tvers av UiT for å belyse de positive og problematiske sidene med KI gjennom ulike klasseromsaktiviteter. Målet med aktivitetene var å vise elevene bredden av KI-feltet, eksempelvis hvordan KI kan brukes til å lage enkle spill, å produsere musikk, og å fremme eller hemme læring.

– For oss er det viktig å samle eksperter fra ulike felt, eksempelvis fra samfunnsvitenskap, teknologi og filosofi, for å etablere en bredere dialog om hvordan KI påvirker samfunnet som helhet, og oss som mennesker, forklarer Seuthe.

– Veldig lærerikt

Eleven fikk også trene sine egne kunstige nevrale nettverk til å skille mellom epler og bananer gjennom et interaktivt undervisningsopplegg.

Jonas, Christian, Oscar, Øyvind og Abel fra Kongsbakken videregående var med på KI-dagen og syns det var en engasjerende og gøy måte å lære om hvordan KI fungerer.

– Jeg syns det var ganske lærerikt. Jeg har lært veldig mye nytt, sier Christian.

– Jeg skjønte mye mer når det var såpass praktisk. Det er mye lettere å forstå hvordan KI faktisk tenker og hva man må endre på for at den skal gjøre oppgaven på riktig måte, legger Oscar til.

Seuthe sier det var veldig fint å samle elevene til en aktiviserende dag om KI.

– Her var det mange engasjerte ungdommer som har mange interessante tanker om KI-teknologi, sier hun-

Arrangementet ble avsluttet med en populærvitenskapelig samtale der ekspertene svarte på innsendte spørsmål fra elevene, for eksempel hvordan KI vil påvirke arbeidsmarkedet og forbruket av naturressurser.

KI-dagen ble arrangert av UiTs maskinlæringsgruppe, KI-senteret SFI Visual Intelligence, og Skolelaboratoriet ved Fakultet for naturvitenskap og teknologi.


Kortnytt fra Institutt for fysikk og teknologi
Bjørklund, Petter petter.bjorklund@uit.no Kommunikasjonsrådgiver / Maskinlæring
Vi anbefaler