Skal lede nytt KI-senter i Narvik

Knut Ivar Foshaug er konstituert som leder for Aker Nscale Innovation Centre Narvik @ UiT – det nye innovasjonssenteret for kunstig intelligens ved UiT i Narvik. 

To menn ser i kamera foran inngangen til UiT i Narvik
Knut Ivar Foshaug (th) er på plass som leder av det nye innovasjonssenteret for kunstig intelligens ved UiT i Narvik. Det er Petter Tømmeraas (tv), direktør for Data Center Services, Aker Nscale, tilfreds med. Foto: Espen Viklem Eidum/UiT
Portrettbilde av Eidum, Espen Viklem
Eidum, Espen Viklem espen.eidum@uit.no Seniorrådgiver kommunikasjon
Publisert: 02.03.26 16:00 Oppdatert: 02.03.26 16:03
Næringsliv Teknologi

 – Vi har fått en unik mulighet til å fremme skaperkraft og innovasjon med etabaleringen av innovasjonssenteret, sier Foshaug. Han kommer fra stillingen som universitetslektor ved UiTs institutt for industriell teknologi og har også omfattende erfaring fra ulike teknologiselskaper. 

Samarbeid Aker Nscale og UiT

Senteret etableres som en del av den tiårige samarbeidsavtalen mellom Aker Nscale og UiT Norges arktiske universitet. Avtalen skal bidra til å utvikle og styrke kompetansemiljøene for kunstig intelligens (KI) i Nord-Norge, og er den største samarbeidsavtalen UiT har inngått med en aktør i privat næringsliv. 

UiT og Aker Nscale sammen om storsatsing

Aker Nscale garanterer for NOK 100 millioner i avtaleperioden. 

Bakgrunnen for satsingen er etableringen av det som skal bli Europas største datasenter for kunstig intelligens i Bjerkvik i Narvik kommune. I november i fjor la digitaliseringsminister Karianne Tung ned grunnsteinen for senteret. Aker Nscale står bak satsingen, med OpenAI og Microsoft som to nøkkelkunder.  

Røkke: Skal koble forskning og næringsliv 

Aker Nscale Innovation Centre Narvik @ UiT blir et tverrfaglig innovasjonssenter for KI ved UiT i Narvik. 

Senteret skal fremme innovasjon, legge til rette for tilgang til avansert teknologi og koble forskningsmiljøer med både etablert industri og oppstartsbedrifter. Det skal også tilby innovasjonsopplæring og arbeide med rekruttering og formidling til allmennheten. 

Her signerer viserektor Bente Haug og Aker Nscales administrerende direktør, Kristian Røkke, samarbeidsavtalen ved UiT i Narvik i november i fjor. Foto: Espen Viklem Eidum, UiT

– Vi ønsker å bidra med langsiktige investeringer og samarbeid mellom akademia og industri for å styrke Norges posisjon innen kunstig intelligens, sier Kristian Røkke, CEO i Aker Nscale. 

Røkke ser for seg et tett samarbeid mellom industri og akademia for å fremme innovasjon og næringsutvikling i regionen. Han viser til at UiT allerede har ledende forskningsmiljøer på områder som helse og jordobservasjoner. 

 Ser et uforløst potensial 

– UiT har en lang og stolt tradisjon for å bruke teknologi som verktøy for problemløsning. Som resten av Europa har vi et stort, uforløst potensial for å bringe teknologiske løsninger fra idéstadiet til kommersialisering, sier Foshaug.

Han peker på tre sentrale satsingsområder for det nye senteret: 

Samarbeid mellom industri og universitet: Skape tettere koblinger mellom akademia og næringsliv for å fremme innovasjon. 

Kunnskapsformidling om KI og innovasjon: Arrangere konferanser, workshops og andre aktiviteter for å dele innsikt og bygge kompetanse. 

Prosjektorienterte satsinger: Fokusere på spesifikke forskningsområder der UiT allerede har en sterk posisjon. 

– Vi mangler ikke ambisjoner, og jeg er både motivert og innstilt på å jobbe hardt for å utnytte denne fantastiske muligheten etableringen gir oss, sier Foshaug, og understreker at senteret vil søke samarbeid med ledende fagmiljøer både regionalt og nasjonalt. 

– En av våre fremste undervisere 

Dekan Bjørn Reidar Sørensen ved Fakultet for ingeniørvitenskap og teknologi ved UiT i Narvik er godt fornøyd med ansettelsen. 

– Jeg er svært glad for at Knut Ivar Foshaug har takket ja til å bli konstituert som leder for innovasjonssenteret, sier Sørensen. 

Han fremhever Foshaugs brede erfaring innen innovasjon og teknologi fra både akademia og privat sektor. 

– Han er en av våre fremste undervisere på bachelor- og masternivå innen innovasjon, og har hatt ansvaret for innovasjonsfagene de siste 15 årene, sier Bjørn Reidar Sørensen. 

 

Eidum, Espen Viklem espen.eidum@uit.no Seniorrådgiver kommunikasjon
Publisert: 02.03.26 16:00 Oppdatert: 02.03.26 16:03
Næringsliv Teknologi
Vi anbefaler