Utstillingssuksess - forskning til folket! 

For andre året på rad har Festspillene i Nord-Norge kunnet nyte godt av de nye utstillingsarealene til UiT på campus Harstad.

Viser utstillingsområde
Utstillingsareal i Svalbardparken ved Campus Harstad Foto: Lilli Mittner
Portrettbilde av Mittner, Lilli
Mittner, Lilli lilli.mittner@uit.no Førsteamanuensis
Portrettbilde av Eriksen, Marielle
Eriksen, Marielle marielle.k.eriksen@uit.no Seniorrådgiver kommunikasjon og formidling
Publisert: 31.08.25 18:32 Oppdatert: 23.11.25 13:32
Bærekraft Kunst og kultur

Svalbardparken på universitetscampusen i Harstad har gjennom hele sommeren fungert som en utstillingsarena for forskning fra UiT.  

– Å kunne formidle spennende forskning på nye måter, er viktig for UiT. Når man i tillegg kan skape rom for ny tverrfaglig samarbeid er det et ekstra pluss, forteller Lilli Mittner, faglig koordinator ved Senter for Arktisk Humaniora.

Senteret er knyttet til universitetets satsing på innovativ formidling og har ansvar for kuratering av utstillingsarealet i Svalbardparken.  

Fra konkurranse til utstilling 

Årets utstillingen var et resultat av en intern konkurranse mellom forskningsmiljøer, hvor et prosjekt fra Arctic Sustainability Lab gikk ut som årets vinner. Gjennom 20 bilder og scribes formidles forskning om mennesker og hav i Arktis. på en visuell og engasjerende måte.  

–Det er utrolig viktig å gjøre den forskning vi gjør synlig for alle. Her er kreative måter å formidle på veldig verdifullt. Denne konkuranse gav oss mulighet for at å gjøre det uhåndgripelige håndgripelig og vis hvordan vi mennesker er koblet til omgivelsene vår, forteller Ann Eileen Lennert. 

I tillegg til utstillingen arrangerte forskergruppen en workshop for barn og ungdom. Workshopen «Din stemme teller» hadde som mål å engasjere unge i utforskning av livet i Arktis og gi dem en stemme i viktige samfunnsspørsmål. Resultatet fra arbeidet med barn og foreldre fikk også plass i Svalbardparken.  

Bærekraftig vandreutstilling 

Ideen til utstillingsområdet oppstod i fjor, da Craft-lab viste utstilling ‘Å leve med havet’ som startet i Portugal og reiste etter Nord-Norge videre til Brussels, Lund, Sri Lanka og Grønland. Denne utstillingen har ført til et forsterket fokus på verdien av vandreutstillinger som bringer både barn, unge, voksne og eldre i dialog med forskerne. 

Jorge Santos, én av initiativtakerne, påpeker at gjenbruk av utstillingsmateriale ikke bare er kostnadseffektivt, men også bærekraftig og gir forskningsformidling en lengre levetid. 

Utstillingsarenaen i Svalbardparken er utviklet av et bredt team på UiT. Et viktig poeng er at utstillingsmodulene både kan gjenbrukes og videreutvikles for å fortsette å bidra til formidling av forskning som bidrar til å løse store samfunnsutfordringer. 

Gjennom sommeren har vi sett at utstillingen vekker stor nysgjerrighet blant forbipasserende, og mange tar seg tid til å stoppe opp, utforske og reflektere over innholdet. Å bruke Svalbardparken til et utstillingsområde på denne måten kan være en effektiv og morsom måte og formidle forskning på, forteller seksjonssjef Lisbeth Paulsen Bøe og driftstekniker Roy Solfjell ved campus Harstad.  

Veien videre 

Også årets utstillingen skal reise videre: neste stasjon er campus Tromsø hvor den vises under forskningsdagene. I denne anledningen bygges nå nye rammer ved Norges arktiske universitetsmuseum etter byggeplanen fra Roy Solfjell og erfaringer fra Harstad-teamet. 

De fleste av utstillingene våre er innendørs, men vi ser et potensiale for utstillinger i det flotte uteområdet rundt museet. Mange turgåere passerer oss daglig, og vi ser fram til å by på en utendørs kunnskapsopplevelse under Forskningsdagene i september. Kanskje frister det også publikum til å ta turen inn på museet?

- Cathrine Paus, formidlingsansvarlig ved Norges arktiske universitetsmuseum.

Forskningssenter for barn og unge i Arktis er allerede i gang med å utvikle en ny utstilling som skal vises i Svalbardparken neste år.  

– Vi vil ha fokus på pågående forskningsarbeid knyttet til barn og unge i Arktis, sier Rita Sørly, leder av forskningssenteret.

– Vi samarbeider med ungdommer om denne utstillinga, og er opptatt av å nå ut med vårt arbeid til lokalsamfunn og de som er opptatt av sosial inkludering, medvirkning og deltakelse for barn og unge.  

Prorektor for utdanning, Rikke Gürgens Gjærum, som har deltatt i utviklingen av vandreutstillingskonseptet, forteller at det å åpne universitetets inne- og utearealer ved å invitere nye mennesker inn i akademias kompetanseverden også er viktig for å vise viktigheten av faktabasert kunnskap, refleksjon og kritisk tenkning i vår tid. 

Fakta om plakatutstillinger

  • UiT har fått en ny infrastruktur for innovativ forskningsformidling og forskning.  
  • 20 trerammer for opp til 20 plakater, maks 180x180 cm 
  • Her kan forskningsgrupper kommunisere forskningsresultater og rigge til forskningsdesign med kreative metoder.  
  • Forskningsgrupper som arbeider tett med samfunn kan i tillegg bruke infrastruktur for å komme i kontakt med lokalbefolkning og tourister. 
  • Plakatutstillinger synliggjør humanioraforskning, skaper samarbeid og bidra til innovasjon drevet av humaniorafagene.
  • Uteutstillinger fremmer likestilte, mangfoldige og inkluderende samfunn.

Kortnytt fra Fakultet for humaniora, samfunnsvitenskap og lærerutdanning, Fakultet for biovitenskap, fiskeri og økonomi, Institutt for arkeologi, historie, religionsvitenskap og teologi, Institutt for språk og kultur
Mittner, Lilli lilli.mittner@uit.no Førsteamanuensis
Eriksen, Marielle marielle.k.eriksen@uit.no Seniorrådgiver kommunikasjon og formidling
Vi anbefaler