UiT feiret matematikken
UiT har de siste årene satset stort på matematikk. Det ble feiret på UiT denne uken med fullt hus, kake, en minister, og en ambassadør.
Matematikk et helt sentralt fag som leverer grunnleggende bidrag til nesten all teknologisk og vitenskapelig utvikling. Samtidig er matematikk ikke alltid lett tilgjengelig for et bredt publikum.
– Vi feirer Matematikkens dag ved Lie-Størmer-senteret både for å synliggjøre faget for allmennheten og å markere den viktige matematikk-satsingen til UiT, sier senterleder Cordian Reiner.

Han understreker at det har vært helt avgjørende for matematikk-satsingen med støtte fra Trond Mohn forskningsstiftelse (TMF) og Tromsø forskningsstiftelse (TFS).
Å forme framtiden
– Det fins noen andre slike matematikk-sentre på vakre steder rundt om i verden, Tromsø er et slikt senter i Arktis. På et matematikk-senter kan vi være sammen, bruke tavla og diskutere matematikk. Det er det vi liker. Og på den måten kan vi være med å forme framtiden, sier Cordian Reiner.
Det viser seg at utrolig mange er interessert i matematikk.
Det er mye som føles usikkert og det er mye vi ikke vet. Derfor er det viktig å feire det som kan skape en bedre framtid.
Med på feiringen ved Lie-Størmer-senteret - det nasjonale matematikksenteret – var det nemlig fullt hus. På plass var både en matteforsker fra Oxford, UiT-ledelsen, Universitetet i Bergen, en gjeng med videregående elever, den franske ambassadøren til Norge, og til og med en minister.

Det ble både foredrag om matematikk og symmetri, taler og kakespising.
Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland understreket hvor viktig matematikk er i alt fra teknologisk utvikling, til kunstig intelligens til å løse ulike utfordringer vi står ovenfor.
– Det er mye som føles usikkert og det er mye vi ikke vet. Derfor er det viktig å feire det som kan skape en bedre framtid. Matematikk er et slikt fagfelt som spiller en viktig rolle i de fleste prosjekter som jobber med å løse våre samfunnsutfordringer, sa Aasland.

Lie-Størmer-senteret, som er et samarbeid mellom UiT og Universitetet i Bergen, mottok mot slutten av 2025 to svært viktige finansielle tildelinger som styrker matematikk-satsingen. Den ene er 25,5 millioner kroner over fem år fra Trond Mohn forskningsstiftelse (TMF) sin UiT-satsing, sammen med Tromsø forskningsstiftelse, til videre utvikling av forskningsaktiviteten ved senteret.
Den andre er 16 millioner kroner over åtte år fra Forskningsrådet til den nasjonale ph.d.-skolen Mathesis, som er drevet av senteret og skal bidra til å styrke doktorgradsutdanningen i matematikk i hele Norge.
– Når forskningen og den private sektoren samarbeider kan vi oppnå mer, sa minister Aasland.
Universets språk
Ettersom en spesiell gjest var til stede på Matematikkens dag, slo både Aasland, UiTs viserektor Jonas Stein og Cordian Reiner om og tok deler av talene sine på fransk.
Florence Robine, Frankrikes ambassadør til Norge, ville nemlig også feire Matematikkens dag. Hun var også opptatt av språk.
– Matematikk er universets språk. Det er det eneste språket som kan forstås over hele verden, uansett hvor du er, sa Robine.
Det forklarer også universet.
Matematikk er universets språk. Det er det eneste språket som kan forstås over hele verden, uansett hvor du er.

– Med matematikk kan man diskutere komplekse ideer på en enkel måte, sa ambassadøren.
Lie-Størmer-senteret spiller en viktig rolle i å holde matematikk-språket levende.
Hun understreket også viktigheten av å få flere jenter til å studere matematikk og ingeniør-fag. En av måtene å gjøre dette på er å styrke realfagskunnskapen hos barneskolelærere, foreslo den franske ambassadøren.
– Forskere må også besøke videregåendeskoler for å aktivt promotere realfag og forskning, sa Robine.
-
Fiskeri- og havbruksvitenskap - bachelor
Varighet: 3 År -
Fiskeri- og havbruksvitenskap - master
Varighet: 2 År -
Akvamedisin - master
Varighet: 5 År -
Bioteknologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Arkeologi - master
Varighet: 2 År -
Musikkteknologi
Varighet: 1 År -
Computer Science - master
Varighet: 2 År -
Geosciences - master
Varighet: 2 År -
Biology - master
Varighet: 2 År -
Technology and Safety - master
Varighet: 2 År -
Physics - master
Varighet: 2 År -
Mathematical Sciences - master
Varighet: 2 År -
Biomedicine - master
Varighet: 2 År -
Computational chemistry - master
Varighet: 2 År -
Biologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Medisin profesjonsstudium
Varighet: 6 År -
Luftfartsfag - bachelor
Varighet: 3 År -
Arkeologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Informatikk, datamaskinsystemer - bachelor
Varighet: 3 År -
Informatikk, sivilingeniør - master
Varighet: 5 År -
Geovitenskap- bachelor
Varighet: 3 År -
Biomedisin - bachelor
Varighet: 3 År -
Samfunnssikkerhet - bachelor
Varighet: 3 År -
Matematikk - årsstudium
Varighet: 1 År -
Ergoterapi - bachelor
Varighet: 3 År -
Fysioterapi - bachelor
Varighet: 3 År -
Radiografi - bachelor
Varighet: 3 År -
Automasjon, ingeniør - bachelor (ordinær, y-vei)
Varighet: 3 År -
Samfunnssikkerhet - master
Varighet: 2 År -
Farmasi - bachelor
Varighet: 3 År -
Farmasi - master
Varighet: 2 År -
Romfysikk, sivilingeniør - master
Varighet: 5 År -
Bærekraftig teknologi, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Forkurs for ingeniør- og sivilingeniørutdanning
Varighet: 1 År -
Odontologi - master
Varighet: 5 År -
Anvendt fysikk og matematikk, sivilingeniør - master
Varighet: 5 År -
Praktisk-pedagogisk utdanning for trinn 8-13 - årsstudium
Varighet: 2 År -
Internasjonal beredskap - bachelor
Varighet: 3 År -
Datateknikk, ingeniør - bachelor (y-vei)
Varighet: 3 År -
Droneteknologi, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Bygg, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Bygg, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Bygg, ingeniør - bachelor (y-vei)
Varighet: 3 År -
Datateknikk, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Datateknikk, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Elkraftteknikk, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Elektronikk, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Elektronikk, ingeniør - bachelor (y-vei)
Varighet: 3 År -
Maskin, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År -
Maskin, ingeniør - bachelor
Varighet: 3 År







