Organisasjonspsykologi
Om emnet
Kurset er utformet for å gi en grundig forståelse av temaer som inngår i organisasjonspsykologi. Noen av temaene som dekkes er motivasjon, trivsel, ledelse, team, klima og kultur, organisasjonsutvikling og endring. I løpet av kurset skal studentene forholde seg til virkelige opplevelser og saker.
Opptakskrav
Generell studiekompetanse eller realkompetanse.
Søknadskode 9199 enkeltemner lavere nivå.
Hva lærer du
Studenter som har fullført kurset burde ha oppnådd følgende læringsutbytte:
Kunnskap og forståelse :
- Kunnskap om sentrale begreper i organisasjonspsykologi
- Helhetlig forståelse av den gjensidige avhengigheten mellom kunnskap, holdninger, atferd og motivasjon
- Kunnskap om håndtering av grupper, inter- gruppe og organisatoriske muligheter
Ferdigheter:
Kurset skal forberede studenten til:
- Utvikle og foredle ferdigheter til å fungere mer effektivt i dagens organisasjoner
- Anvende teoretiske begreper og ideer om organisasjonspsykologi i dagens arbeidsplass
- Oppnå en dyp forståelse av psykologisk arbeid og organisatoriske prinsipper og utforske ulike teknikker og verktøy for å utnytte og motivere menneskelige ressurser
Kompetanse :
- Studenten skal kunne utvikle sin egen kompetanse og ekspertise innen organisasjonspsykologi
- Studentene skal være i stand til å diskutere sentrale spørsmål, analysere og konkludere med de store emner som omfatter arbeids-og organisasjonspsykologi inn i det 21. århundre
- Studentene er skal være kompetente i å vurdere konfliktsituasjoner i organisasjoner
Studiepoengreduksjon
Du vil få en reduksjon i antall studiepoeng (som oppgitt under), dersom du avlegger eksamen i dette emnet og har bestått følgende emne(r) fra før av:
- PSY-2010 Arbeids- og organisasjonspsykologi 5 stp
- BED-2034F Organisasjonspsykologi 10 stp
Undervisning og pensum
Undervisnings- og eksamensspråk
NorskPensum
Pensumlitteratur oppgis i Fronter ved semesterstart eller kan oppgis og kjøpes ved henvendelse til bokhandelen Akademika i Tromsø / Tromso@akademika.noSøknadsfrist
Eksamen
Fire times skriftlig eksamen (teller 100 %). Bokstavkarakterer A-E, med F som stryk. For å kunne avlegge skriftlig eksamen må en semesteroppgave være godkjent.
Skriftlig eksamen avholdes i Alta og Tromsø
Etter søknad kan det vurderes om eksamen kan avholdes ved andre studiesteder. I utgangspunktet må det være minimum ti kandidater ved annet studiested før eksamen ved annet studiested vurderes.
Det tilbys kontinuasjonseksamen i emnet for studenter som ikke har bestått siste ordinære eksamen. Kontinuasjonseksamen/utsatt eksamen består av en skriftlig skoleeksamen (teller 100 %). Kontinuasjon, utsatt og ekstraordinær eksamen arrangeres kun på campusene Alta og Tromsø
Error rendering component