Spansk morfologi og leksikologi
Om emnet
Emnet er del av masterprogrammet i spansk og latinamerikanske studier. Emnet kan tas som valgemne av studenter som er tatt opp til lektorutdanningen trinn 8-13, studieretning spansk.
Emnet kan tas som enkeltemne av studenter som oppfyller opptakskravet.
Emnet består av to deler:
- En innføring i morfologisk teori og studiemetoder, samt presentasjon av de viktigste verktøyene som tas i bruk for å studere det spanske ordforrådet. Oversikt over forskjellige morfologiske mekanismer som brukes i nåtidens spansk for å bygge opp nye ord (suffiksering, prefiksering, sammensetning, osv.).
- En innsikt i opprinnelsen av det spanske ordforrådet sett i et historisk perspektiv.
Opptakskrav
Bachelorgrad i spansk og latinamerikanske studier, eller tilsvarende. Det kreves 80 studiepoengs fordypning i spansk, med 60 studiepoeng på 1000-nivå og 20 studiepoeng på 2000-nivå. I tillegg kreves det et karaktergjennomsnitt tilsvarende C (2,5) eller bedre.
Søknadskode 9371 - Enkeltemner på masternivå. I merknadsfeltet må du oppgi emnekoden på emnet du ønsker å søke opptak til.
Hva lærer du
Etter bestått emne har studenten følgende læringsutbytte:
Kunnskaper
Studenten har kunnskap om:
- teoretisk og metodologisk kunnskap som er nødvendig for å gjennomføre et selvstendig vitenskapelig arbeid innen morfologi og leksikologi
- ulike morfologiske mekanismer som brukes i moderne spansk for å bygge opp nye ord
- kilder som det spanske ordforrådet stammer fra, og hvordan disse kildene er knyttet til forskjellige historiske og kulturelle perioder
- faktorer som påvirker semantiske og formelle forhold mellom ordene
Ferdigheter
Studenten kan:
- gjøre rede for ordenes morfologiske struktur og forholdene mellom ordenes betydning og de morfologiske elementene de består av
- bruke oppnådde kunnskaper innen morfologi og leksikologi i dagligdags språkbruk
- identifisere kilder ordene stammer fra
- anvende teoretisk og metodologisk kunnskap som er nødvendig for å gjennomføre analyser innen spansk morfologi og leksikologi
Undervisning og pensum
Emnet tilbys digitalt i form av forelesning, seminar og veiledning. Emnet undervises i bolker på oppsatte datoer. Undervisningsmateriell blir lagt ut i Canvas.
Det forventes at studentene forbereder seg ved hjelp av tekstlesning og oppgaveløsing i forkant av forelesningene, samt møter opp og har aktiv deltakelse hver forelesning.
Kvalitetssikring av emnet: Alle emner evalueres en gang i løpet av programperioden. Studieprogramleder avgjør hvilke emner som skal evalueres av studenter og lærer per år.
Undervisnings- og eksamensspråk
SpanskTimeplan
Timeplanene ferdigstilles og publiseres normalt i god tid før semesterstart, ofte noen uker i forkant. Dette gir studentene mulighet til å organisere studiene sine og forberede seg på kommende aktiviteter.
Det anbefales å sjekke timeplanen jevnlig, da det kan forekomme endringer.
Eksamen
| Hjemmeeksamen | Innlevering: 30.11.2026 14:00 Utlevering: 23.11.2026 09:00 Varighet: 1 Uker |
Karakterregel: A–E, stryk F |
Følgende arbeidskrav må være gjennomført og godkjent før man kan framstille seg til eksamen
| Skriftlig oppgave | Karakterregel: Godkjent – ikke godkjent |
| Muntlig presentasjon | Karakterregel: Godkjent – ikke godkjent |
Alt du trenger å vite om før, under og etter eksamen, oppmelding, fravær klage og vitnemål: UiTs samleside om eksamen
Mer info om arbeidskrav
- En skriftlig oppgave
- En muntlig presentasjon på ca. 15 minutter
Info om arbeidskravene legges ut på Canvas i begynnelsen av semesteret.