Arctic Youth forskningssenter med utstilling – fra Harstad til Storgata Tromsø
Utstillingen «En verden verdt å leve i» har tatt forskning fra UiT ut der folk ferdes. Etter visninger under Festspillene i Harstad og Forskningsdagene i Tromsø kan den reise videre til campus Alta i 2027.
En verden verdt å leve i
- En utendørsutstilling som formidler forskning om barn og unges perspektiver på å leve, lære, være og delta i Arktis.
- Utstillingen åpnet i Svalbardparken under Festspillene i Harstad 21. juni 2026.
- Visningen i Storgata i Tromsø 16.–27. september var en del av Forskningsdagene, og Tromsø kommune stilte gata til disposisjon.
- Utstillingen er et samarbeid mellom Arctic Youth, Senter for arktisk humaniora (ArcHum), Lærerutdanninga 200 år ved UiT og True North 2026, Tromsø europeisk ungdomshovedstad.
- Utstillingen inngår i ArcHums initiativ Forskning til folket og planlegges vist på campus Alta i 2027.
"Hva er en verden verdt å leve i?" er spørsmålet forskere i Arctic Youth og andre fagmiljøer ved UiT har stilt publikum i sommer og høst. Utstillingen åpnet i Svalbardparken under Festspillene i Harstad 21. juni, og ble møtt med mye positiv respons. Under Forskningsdagene 16.–27. september sto den i Storgata 73–92 i Tromsø sentrum.
Utstillingen består av fem deler: en introduksjon og fire forskningsområder – «Om å leve», «Om å lære», «Om å være» og «Om å delta». Bilder og korte tekster på norsk, engelsk og nordsamisk gjør forskningen tilgjengelig for både barn, unge og voksne. Via QR-koder kunne publikum lese om pågående forskning, være deltakere i ulike forskningsprosjekter, og foreslå hva det bør forskes på. Slik ble utstillingen ikke bare formidling, men også en kanal for innspill fra innbyggerne til forskningen.
– Like viktig som å formidle forskning, er det å få innspill fra publikum om hva som bør forskes på, sier professor i pedagogikk Merete Saus ved Institutt for lærerutdanning og pedagogikk (ILP), som er faglig ansvarlig og prosjektleder for utstillingen.

Forskningen møter folk der de er
Gågata i Tromsø er stedet hvor UiT møter flest mennesker som ikke selv oppsøker forskningsarenaer. Muligheten kom gjennom et samarbeid med True North og Tromsø kommune. Kommunen stilte Storgata til disposisjon til arrangementet. Samarbeidet er til gjensidig nytte: Forskningsmiljøene når et bredere publikum, og kommunen får mer aktivitet i sentrum blant både innbyggere og besøkende. Det styrker et allerede godt forhold, og åpner for nye samarbeidsmuligheter i framtiden.
Utstillingen er et samarbeid mellom Arctic Youth, Senter for arktisk humaniora (ArcHum), Lærerutdanninga 200 år ved UiT og True North 2026 – Tromsø europeisk ungdomshovedstad.
En del av «Forskning til folket»
«En verden verdt å leve i» inngår i ArcHums initiativ Forskning til folket, som siden 2024 har vist UiT-forskning i offentlige rom: i Svalbardparken i Harstad, på campus Breivika og i Storgata i Tromsø, og internasjonalt i Tórshavn på Færøyene. Fra høsten 2026 får også campus Alta egne utstillingsrammer, og det planlegges at «En verden verdt å leve i» kan vises der i 2027. Utstillingsformatet kan gjenbrukes og vandre, slik at flest mulig får se forskningen.
Ønsker ditt fagmiljø å formidle forskning på denne måten? Les mer om initiativet og hvordan du kan bidra: Forskning til folket
Les mer om utstillingen: En verden verdt å leve i
Kortnytt fra Fakultet for humaniora, samfunnsvitenskap og lærerutdanning, Institutt for lærerutdanning og pedagogikk, Institutt for barnevern og sosialt arbeid, Institutt for helse- og omsorgsfag, Institutt for filosofi og førstesemesterstudier, Senter for kvinne- og kjønnsforskning
-
Fiskeri- og havbruksvitenskap - bachelor
Varighet: 3 År -
Fiskeri- og havbruksvitenskap - master
Varighet: 2 År -
Akvamedisin - master
Varighet: 5 År -
Visual and Multimodal Anthropology - Master
Varighet: 2 År -
Arkeologi - master
Varighet: 2 År -
Hørelæredidaktikk - master
Varighet: 2 År -
Praktisk-pedagogisk utdanning i musikk - årsstudium
Varighet: 1 År -
Peace and Conflict Transformation - master
Varighet: 2 År -
Indigenous Studies - master
Varighet: 2 År -
Computer Science - master
Varighet: 2 År -
Geosciences - master
Varighet: 2 År -
Technology and Safety - master
Varighet: 2 År -
Public Health - master
Varighet: 2 År -
Biologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Medisin profesjonsstudium
Varighet: 6 År -
Sosiologi - master
Varighet: 2 År -
Nordisk - årsstudium
Varighet: 1 År -
Strategisk ledelse og økonomi - erfaringsbasert master
Varighet: 5 Semestre -
Historie - årsstudium
Varighet: 1 År -
Engelsk - årsstudium
Varighet: 1 År -
Samfunnsplanlegging - bachelor
Varighet: 3 År -
Pedagogikk - bachelor
Varighet: 3 År -
Sosiologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Arkeologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Bioingeniørfag - bachelor
Varighet: 3 År -
Spansk - årsstudium
Varighet: 1 År -
Statsvitenskap - bachelor
Varighet: 3 År -
Spesialpedagogikk - master
Varighet: 2 År -
Pedagogikk - master
Varighet: 2 År -
Informatikk, datamaskinsystemer - bachelor
Varighet: 3 År -
Informatikk, sivilingeniør - master
Varighet: 5 År -
Allmenn litteraturvitenskap - årsstudium
Varighet: 1 År -
Likestilling og kjønn - årsstudium
Varighet: 1 År -
Historie - bachelor
Varighet: 3 År -
Geovitenskap- bachelor
Varighet: 3 År -
Biomedisin - bachelor
Varighet: 3 År -
Samfunnsplanlegging - master
Varighet: 2 År -
Økonomi og administrasjon - bachelor
Varighet: 3 År -
Psykologi - bachelor
Varighet: 3 År -
Logopedi - master
Varighet: 4 År -
Samfunnssikkerhet - bachelor
Varighet: 3 År -
Økonomi og administrasjon, siviløkonom - master
Varighet: 2 År -
Ledelse, innovasjon og marked - bachelor
Varighet: 3 År -
Ergoterapi - bachelor
Varighet: 3 År -
Fysioterapi - bachelor
Varighet: 3 År -
Radiografi - bachelor
Varighet: 3 År -
Grunnskolelærerutdanning for 1.-7. trinn - master
Varighet: 5 År -
Grunnskolelærerutdanning for 5.-10. trinn - master
Varighet: 5 År -
Samfunnssikkerhet - master
Varighet: 2 År -
Kunst - bachelor
Varighet: 3 År





