Elaine Munthe er utnevnt til æresdoktor ved UiT

Under jubileumskonferansen Lærere bygger samfunn ble professor Munthe berømmet som både kjernen og i fronten av lærerutdanningsforskningen.

Universitetsrektor overrekker æredoktortittel til kvinnelig professor i pedagogikk
Å høre UiTs rektor Dag Rune Olsens begrunnelse for æresdoktorutnevnelsen var en helt spesiell opplevelse for Elaine Munthe, professor i pedagogikk. Foto: Jørn Berger-Nyvoll
Portrettbilde av Østerbøl , Roy-Morten
Østerbøl , Roy-Morten roy.m.osterbol@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 12.02.26 13:50 Oppdatert: 12.02.26 14:46
Norsk lærerutdanning 200 år Om UiT Pedagogikk

Et nesten fullt Auditorium 1 i Teorifagsbygget med pedagoger og forskere, lot seg røre av den kulturelle innledning til konferansen: Et kor med 100 barneskoleelever fra Gyllenborg skole som sang «Morgendagens søsken». 

Publikum applauderer i auditorium
Et barneskolekor fra Gyllenborg skole i Tromsø rørte erfarne forsker og pedagoger til tårer og applaus i Auditorium 1. Foto: Jørn Berger-Nyvoll

Deretter var det tid for velkommen av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun, prorektor Rikke G. Gjærum og sametingsråd Anne-Lise Finbog, før rektor Dag Rune Olsen, iført rektorkappen, kunngjorde at professor i pedagogikk ved Universitetet i Stavanger (UiS), Elaine Munthe, er utnevnt til æresdoktor ved UiT.

– I forbindelse med at lærerutdanninga i Norge, med sitt startpunkt her i nord, feirer 200-årsjubileum i 2026, er professor Munthe en svært passende æresdoktor for UiT nettopp dette året, sa rektor Dag Rune Olsen og gav Munthe et diplom som symbol på æresdoktortittelen.  

Takket for akademisk raushet og samarbeid

Fire akademikere i forbindelse med utnevnelse av kvinnelig æredoktor

Rektor Dag Rune Olsen, professor og æresdoktor Elaine Munthe, prorektor for utdanning Rikke Gürgens Gjærum og dekan Anne Britt Flemmen på Fakultet for humaniora, samfunnsvitenskap og lærerutdanning. Foto: Jørn Berger-Nyvoll

I begrunnelsen for utnevnelsen beskrives Munthe som den mest fremtredende lærerutdanningsforskeren i Norge. Hun har vært leder på alle nivå og ledet de største evalueringene av lærerutdanninger. Munthe var selv ydmyk og takknemlig for utmerkelsen:

– Dette hadde aldri skjedd uten at veldig mange rause mennesker har gitt meg store muligheter. Jeg har samarbeidet med dyktige folk i hele UH- og skolesektoren, samt Utdanningsforbundet og andre organisasjoner. Alle forskere som er i startgropen, gled dere!

Munthe har vært instituttleder og dekan ved UiS, og leder for Kunnskapssenter for utdanning. Hun syntes det var spesielt flott å bli æresdoktor ved UiT Norges arktiske universitet, siden UiT alltid vært fremoverlent innen lærerutdanningen.

Lærere har nøkkelroller i samfunnet

Kvinnelig minister taler på storskjerm
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (AP) deltok digitalt på storskjerm. Foto: Jørn Berger-Nyvoll
Kunnskapsministeren poengterte i sitt innlegg at gode lærer gjør en forskjell hverdagen. 

– Fremover ønsker vi at lærere skal få mest mulig trening i praksisnær undervisning. Det gjøres allerede et skikkelig godt arbeid med dette ved UiT, sa Kari Nessa Nordtun. 

Kvinnelig minister i kofte taler
Sametingsråd Anne-Lise Finbog representerte Sametinget i starten av jubileumskonferansen Lærere bygger samfunn. Foto: Jørn Berger-Nyvoll

Anne-Lise Finbog, medlem av sametingsrådet, understreket at 200 år med lærerutdanning også rommer smertefulle erfaringer: 

–  Sannhets- og forsoningskommisjonen dokumenterer at skolene var et verktøy i fornorskingsprosessen. For mange var ikke skolen en trygg arena. Dette må ikke glemmes, og skolene har en nøkkelrolle i forsoningsarbeidet fremover. 

Vil du vite mer om lærerjubileet gå inn på nettsiden Lærerutdanningen 200 år.

Illustrasjon for lærerjubileet.
Illustrasjon for lærerjubileet Foto: Bjørn Hatteng
Østerbøl , Roy-Morten roy.m.osterbol@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 12.02.26 13:50 Oppdatert: 12.02.26 14:46
Norsk lærerutdanning 200 år Om UiT Pedagogikk
Vi anbefaler