En hyllest til landet og naturen

Studentene på kurset Arctic Future Pathfinders kommer nært på lokalbefolkningen og inuittkulturen i Iqaluktuuttiaq (Cambridge Bay). Tirsdag fikk de oppleve trommedans. 

Mann danser med en stor tromme
Trommedans er en viktig del av den inuittiske kulturen. Her representert ved Jeremy Ogina. Foto: Karine Nigar Aarskog / UiT
Portrettbilde av Aarskog, Karine Nigar
Aarskog, Karine Nigar karine.n.aarskog@uit.no Seniorrådgiver kommunikasjon
Publisert: 03.09.25 16:47 Oppdatert: 03.09.25 18:17
Arktis Framtidas stifinnere i Arktis Urfolk

Tirsdag ble det arrangert åpen dag på forskningsstasjonen i Iqaluktuuttiaq (Cambridge Bay), Canadian High Arctic Research Station (CHARS). Studentene på kurset Arctic Future Pathfinders fikk møte flere av de eldre i byen, som fortalte om sine liv. I tillegg fikk de oppleve trommedans, som er en viktig del av inuittkulturen.

En av danserne, Julia Ogina, introduserte forestillingen med å reflektere over betydningen av sangene og dansene de fremførte:

– Disse sangene er som et vindu til mine forfedres liv. Når du forstår historiene de skapte, ser du deres reise og livsstil. Sangene er ikke bare ord, men en hyllest til landet og dyrene som har vært grunnlaget for vår eksistens, sier Ogina.

Hun forteller hvordan sangene ofte er basert på historier fra jegere som deler sine opplevelser etter lange reiser. Disse historiene blir til sanger som videreføres gjennom generasjoner. 

– Hver dans og sang forteller en historie – om reisen til øst, sør, vest og nord. Om møter med mennesker, dyr og naturens rikdommer. Det er en måte å forstå og respektere verden rundt oss, forklarer Julia Ogina.

Se flere bilder fra arrangementet (alle foto: Karine Nigar Aarskog / UiT): 

 

Kortnytt fra Seksjon for kommunikasjon
Aarskog, Karine Nigar karine.n.aarskog@uit.no Seniorrådgiver kommunikasjon
Vi anbefaler