Havet i fokus med Blått kompass og Sjømatfest

I juni blir Tromsø sentrum fylt med engasjement, debatt og smaksopplevelser når havkonferansen Blått kompass og matfestivalen Sjømatfest går sammen om en uke der havet står i fokus.

Flere personer samlet rundt bord der det blir servert sjømat
Fra pressekonferanse på Bystua på Havneterminalen onsdag. Fra venstre: Marit Rein, Sjømatfest, Anne Husebekk, direktør ved Senter for hav og Arktis, Christine Kristoffersen Hansen, Sjømatfest, Marius Carlehed Jacobsen, kokk og Jan-Gunnar Winther, prorektor for forskning og utvikling ved UiT Norges arktiske universitet. Foto: Jakob Bjørvig Henriksen / UiT
Portrettbilde av Welde, Else Kristine
Welde, Else Kristine else.k.welde@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 19.03.25 14:25 Oppdatert: 19.03.25 14:45
Bærekraft Hav Økonomi

Uken skal sette søkelys på FNs bærekraftsmål 14 – Livet under vann – og skape en arena for kunnskapsdeling, debatt og opplevelser knyttet til havet. 

Blått kompass og Sjømatfest har siden 2023 vært arrangert i uken nærmest 8. juni, som er FNs internasjonale havdag. I 2025 styrkes samarbeidet for å løfte havspørsmål enda høyere på dagsorden, både lokalt og nasjonalt. Målet er å samle krefter fra ulike sektorer og fagfelt for å skape en helhetlig møteplass der kunnskap deles, nye løsninger diskuteres, og forskningen gjøres tilgjengelig i en populærvitenskapelig form.   

Et hav av muligheter 

Blått kompass arrangeres av UiT Norges arktiske universitet og Senter for hav og Arktis. Programmet vil bestå av en rekke arrangementer som både engasjerer og utfordrer. Konferansen er gratis og åpen for alle, men krever påmelding. Deltakerne kan skreddersy sine opplevelser ved å velge temabolker etter interesse. Blant årets hovedtemaer finner vi: 

  • Ungt lederskap for bærekraftige havløsninger 
  • Vekst og sameksistens mellom fiskeri og havbruk  
  • Fra fiskestang til verdikjede – fremtidens havfisketurisme 
  • Hvem har makta i det grønne skiftet?  
  • Hva skjer når isen i Arktis smelter? 
  • Medisin og helseprodukter fra havet - ny industriutvikling i nord? 
  • Vitenbar: blå skog 

– Et mer bærekraftig hav

Senter for hav og Arktis har nylig gjennomført en spørreundersøkelse med svar fra mer enn 200 representanter fra havnæringene om samarbeid og konflikt i bransjen. Resultatene viser at konfliktnivået generelt er lavt til moderat, med unntak av forholdet mellom fiskeri og havbruk, der konfliktnivået er høyere. Spørsmålet om hvordan vekst og sameksistens kan sikres mellom disse næringene vil derfor være viktig i årets konferanse. 

– Skal vi sikre havets fremtid, må bærekraftsmål 14, som handler om livet under vann, stå høyt på agendaen. Havet er avgjørende for klima, biologisk mangfold, matproduksjon og økonomisk utvikling, men står samtidig overfor store utfordringer. Gjennom havkonferansen Blått kompass setter vi kunnskap i sentrum og skaper en arena for å finne løsninger for et mer bærekraftig hav, sier Anne Husebekk, direktør ved Senter for hav og Arktis. 

– En bærebjelke for økonomi og demografi

– Havet har preget vår historie og kultur. I dag er havet bærebjelken i vår økonomi og demografi. Nå er det nye tider som krever nye svar – derfor trenger vi et godt blått kompass, sier Jan-Gunnar Winther, prorektor for forskning og utvikling ved UiT Norges arktiske universitet.  

Arrangementene finner sted  2. til 8. juni i Tromsø. Det legges også til rette for publikumsaktiviteter, formidling og smakfulle opplevelser gjennom Sjømatfest, som feirer havets råvarer og kystkultur. 

Tromsø blir i denne perioden en møteplass for alle med engasjement for havet, enten det er forskere, næringslivsaktører, beslutningstakere eller andre med interesse for det blå. 

Se program for Blått kompass her  

Se program for Sjømatfest her

Welde, Else Kristine else.k.welde@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 19.03.25 14:25 Oppdatert: 19.03.25 14:45
Bærekraft Hav Økonomi
Vi anbefaler