Disputerer som aldri før
![]() |
Espen Sirnes disputerte for sin dr.politgrad i økonomi fredag 6. juni. Foto: Randi M. Solhaug |
Tre disputaser på samme dag er langt fra hverdagskost for et fakultet, og ved Norges fiskerihøgskole (NFH) har det aldri skjedd før.
Det viser at det er svært mange disputaser ved NFH om dagen, og den tidligere rekorden på 13 disputaser i løpet av et år kommer til å bli kraftig slått. Allerede før sommerferien vil 14 personer ha disputert, men NFH har ambisjon om å nå 20 før året er omme. En gang i løpet av høsten 2008 kommer dessuten NFH til å passere 150 avlagte doktorgrader til sammen.
- Vi er så klart veldig glade for at vi har så mange disputaser. Det er jo viktig å få stipendiatene gjennom med tanke på rekruttering av neste generasjon forskere. Den første generasjonen forskere er på vei ut nå. Dessuten er det viktig for samfunnslivet ellers. Doktorandene innehar kompetanse som etterspørres i mange typer jobber i næringslivet, forteller konstituert direktør ved NFH, Terje Aspen.
Årsaken til den store doktorgradsøkningen er at antall stipendiatstillinger har økt som følge av tildelte midler, men også på grunn av kraftig økning i eksterne midler.
- De eksterne midlene i år har økt i forhold til i fjor, noe som gjør at jeg tror vi kommer til å produsere enda flere doktorgrader i årene framover, sier Aspen.
- Hyggelig
- Det er bare hyggelig å være en av mange, sier Espen Sirnes, en av de tre som disputerte ved NFH 6. mai, og en av de mange som har bidratt til den nye doktorgradsrekorden.
Han disputerte for dr.politgraden i økonomi med sin doktorgradsavhandling "Information in Financial Markets". I avhandlingen besvarer han spørsmålet om hvor stor omsetning per minutt som må til før de som handler på børsen har berettiget grunn til å mistenke at de er for dårlig informert. Han har innhentet data fra Oslo Børs.
- Det er deilig å være ferdig, for det har vært mye jobb, forteller Sirnes som nå skal fortsette å jobbe som førsteamanuensis ved Norges fiskerihøgskole.
Også Med.fak ligger godt an
Det er for øvrig ikke bare ved NFH det disputerer uvanlig mange om dagen. Også ved Det medisinske fakultet (Med.fak) ligger fjorårets doktorgradrekord an til å bli kraftig slått. Så langt i år har over 30 disputert, mot 35 i hele 2007.
Med.fak. er det største fakultetet ved Universitetet i Tromsø målt i antall ansatte, og fakultetet har i alle år stått for en stor andel av doktorgradene ved UiT. Ifølge en tidligere prognose fra Seksjon for forskningstjenester, vil Det medisinske fakultet bidra med rundt 60 nye doktorgrader i 2008. Hva det endelige tallet blir gjenstår å se, skriver Medflaket nr. 2 2008.



