Mot stor master med stipend i lomma
| Glade studenter med stipend: Fra v. Mari Marstrander, Tina Klakegg, Morten C. Lindstad, Amalie Jota og Silje Sandstedt. |
Denne uka presenterte "stipend- studentene" masterprosjektene sine for den vitenskapelige staben på Jurfak.
Alle masterprosjektene framsto som godt gjennomtenkte.
Amalie Jota skal skrive om vern mot selvinkriminering i forvaltningssaker, altså retten til å forholde seg taus og plikten til å gi informasjon i et forvaltningsperspektiv.
Silje Sandstedt skriver om immaterielle rettigheter som formuesgode. Hun skal se blant annet på om det kan tas beslag i immaterielle rettigheter som patenter og lignende, ved for eksempel konkurs.
Mari Marstrander skal ta for seg vernet for personopplysninger i lys av menneskerettighetene. Hun ser på vern av personopplysninger i lys av den nyeste teknologiske utviklingen og nye trender på internett som truer dette vernet.
Tina Klakegg skriver om legalitetsprinsippet i forvaltningsretten.
Morten Coward Lindstad har fått stipend fra Nofima. Han skal se nærmere på loven om akvakultur og beslutninger rundt tillatelser til akvakulturvirksomhet.
Hvorfor stor master?
- I tillegg til at man kan få stipend, var det noen grunner til at dere ville skrive stor master?
- Ja, absolutt. Det gir mulighet til å fordype seg virkelig i et tema, til å reflektere og diskutere det ordentlig, sier Silje og Morten, og de andre nikker.
- Og så får man muligheten til å diskutere det man fordyper seg i med veldig kompetente folk på fakultetet, sier Tina.
Amalie mener også at man kan lære mye om seg selv av en sånn prosess.
- Å føle at man mestrer å gjennomføre en så stor oppgave er veldig bra. Det er også en god egenskap man senere kan vise til, at man har skapt et produkt, mener Amalie.
Alle er enige om at man kan skrive om litt mer ambisiøse temaer med en stor versus en liten master.
- Hvordan føltes det å få en startkapital på 100 000?
- Det er veldig kjekt å kunne ha muligheten til å være fulltidsstudenter, sier Amalie.
- Er alle det?
- He he, nei, ikke helt, medgir flere.
Noen hadde allerede fått jobber som seminarlærere ved siden av, da de fikk stipendet og ønsker å fortsette med det.
Studentene mener at de likevel har mer økonomisk frihet, og kan velge å være fulltidsstudenter dersom det skulle bli nødvendig.
Vil gjerne ha flere søkere
Dette er det andre året Det juridiske fakultetet har delt ut fem stipender à 100 000 til studenter som vil skrive stor master. To av de fem stipendene er det Nofima som finansierer, men fakultetet administrerer alle stipendene. Disse stipendene er for alle slags temaer innen jus og deles ut på høsten.
Meninga er at ordninga skal bli permanent, ifølge Gunnar Eriksen, prodekan for utdanning ved Jurfak.
- For å motta stipend, er det et krav om gode karakterer. Prosjektbeskrivelsen må også ha en viss realisme og være faglig interessant, sier Eriksen.
Prodekanen sier at de gjerne vil ha flere søkere på stipendene.
Mulig forskerkarriere?
Eriksen fortelle at de har en liten baktanke med stipendene og karakterkravene.
- Vi tenker jo på sikt på rekruttering inn i stipendiatstillinger. For å få det, er mimimum B på masteroppgave et krav. En stor master kan være en mulig forberedelse til en forskerkarriere.


