Ukas Jurfak' er
derfor syntes han jusen var et naturlig valg.
Joachim Staff (21), student.
| Ukas Jurfak' er Joachim Staff, 2. avdelingsstudent. |
– Hva gjør du på Jurfak? (Beskriv en vanlig dag)
– Jeg er student på 2. avdeling. Hva jeg gjør, kommer litt an på hvor vi er i undervisninga. Enten forbereder jeg meg til forelesninger ved å lese; hvis vi har seminar, jobber jeg med oppgaver. Også er jeg medlem i prosjektgruppa til Fyrtårnprosjektet, så jeg jobber litt med det også.
– Er det sant, eller bare en myte, at jusstudenter jobber så mye?
– Jeg har inntrykk at av det jobbes mye og at folk er flinke, så det er nok ikke bare en myte. Vi deler bibliotek med psykologistudentene, og de går i alle fall tidligere hjem enn oss – det kan du gjerne skrive, he he.
Hva er det beste med jusstudiet?
– Det er mange ting, men det er først og fremst et veldig godt miljø. Det er trivelig å gå inn døra her på morgenen!
– Har du ei yndlingsbok gjennom tidene?
– Hm, nå er det veldig mye faglitteratur, men da jeg var liten var jeg veldig fan av Harry Potter.
Den siste boka jeg har lest, var «Det vi kan stå for» av Geir Lippestad, advokaten til Behring Breivik.
Den var veldig bra.
– Spiser du fredagstaco, og hvis ikke, hva står på menyen en typisk fredagskveld?
- Jeg spiser ikke fast taco, har vel ingen faste ritualer angående mat. Det kan nok fort bli at jeg bestiller en pizza. Jeg bor i kollektiv med felles kjøkken, og da er det greit å slippe oppvask.
– Sykkel, bil, buss eller beina til jobb?
– Bil. Når snøen kom, skulle jeg bytte til buss, for å slippe å måke snø, men vi får nå se.
– Er det noe du tror mange ikke vet om deg? Hva driver du med på fritida, for eksempel?
– Jeg visste du skulle spørre om det, derfor har jeg tenkt ganske mye på det, men jeg kommer ikke på noe folk ikke vet om meg, og det bekymrer meg nesten litt.
Men på fritida jobber jeg i omsorgstjenesten, med psykisk utviklingshemmede. Det er en veldig fin jobb, som gir mye tilbake. Der har jeg lært mye om meg sjøl også.
Og så er jeg fanatisk interessert i fotball, da! Jeg var i England i helga for å se kamp. Jeg har samme favorittlag som Lena Bendiksen, det må du skrive, nemlig Manchester United. Jeg vokste opp med Solskjær på 90-tallet, og det gjorde inntrykk.
– Hvorfor studere jus/bli jurist?
– Jeg har spurt meg selv om det samme, men det er sånn at jeg har villet studere jus siden jeg var liten, selv før jeg visste helt hva det var. Jeg har alltid vært opptatt av hva som er rett og galt, jeg er ganske sta og liker å kverulere litt – og da var jusen et naturlig valg. I tillegg hadde jeg lyst på ei utdanning som jeg kunne plages og streve litt med.
– Du ville plages?
– Ja, eller jeg ville ha noe å strekke meg etter, ville utfordre meg sjøl litt.
– Blir du utfordret?
– Ja, det blir jeg. Selve omfanget av studiet er utfordrende, og det at man må se sammenhenger og argumentere.


