Den nye bryggerikunsten
Den gamle bryggerikunsten har flyttet ut, og Kunstakademiet har flyttet inn. Torsdag var det offisiell åpning og studenter og ansatte hadde gjort seg flid med å vise fram hva som nå brygges i de gamle Mack-lokalene.
Tekst og foto: Lars Åke Andersen
Etter seks år i midlertidige lokaler har nå Kunstakademiet funnet sitt hjem i sentrum av Tromsø, og torsdag kunne vi ta det i øyensyn (se bilder nederst i saken). Flotte lokale med stor takhøyde gir nok gode vilkår for kunststudentene framover. 2000 kvadratmeter med aterlierer, studioer, undervisningsrom, kontorer og mer til. Kunsten har ikke trange kår i dette bygget, og fylkesråd for kultur og helse Mariam Rapp kunne ikke rost akademiet nok.
– Kunstakademiet har revitalisert det visuelle kunstfeltet. Det har bidratt til at vi har kunstnerstyrte atelierer, og at nye kunstnere har kommet til og blitt værende. Nå har det visuelle kunstfeltet blitt styrket for hele fylket, sier Rapp. Og legger til at hun er glad i den debatten kunst i det offentlige rom skaper.
Forventes mer
Dekan ved Det kunstfaglige fakultet, Kjell Magne Mælen uttrykker at det er nå det begynner på alvor, etter at Kunstakademiet har hatt flere midlertidige lokaler siden starten i 2007.
– De midlertidige lokalene har hatt sine begrensninger, vært for små og ikke utrustet for å gi alle de mulighetene vi nå kan tilby studentene. Vi merker det på studentenes stemning og motivasjon at det satses og forventes mer, sier Mælen.
At det satses på kulturfagene gjenspeiler seg også i en større interesse og høyere søkertall.
Lokalene er dimensjonert for 45 studenter på kunstfagene og 15 forfatterstudenter. I dag holder også en del landskapsarkitektstudenter til i bygget gjennom et samarbeid med Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo. Torsdag kunne byens befolkning komme og ta lokalene i øyensyn, og man kunne se og oppleve avgangsutstillinger, performance, diktopplesing, framvising av videoarbeid og mer til.
Klima og avmakt
Liv Bangsund er én av fire studenter som har gjort ferdig en mastergrad på Kunstakademiet i Tromsø og hennes installasjon «Science speaks for nature – science speaks to power» var inspirert av og et sammendrag av Bangsunds opplevelser fra blant annet hvalsafari og oljevernøvelse. Hun har brukt lyd, film, lys og objekter i sitt verk.
– Utstillingen uttrykker følelsen av avmakt. For eksempel har vi et stort fokus på klima, uten at vi klarer å gjøre det som er nødvendig, sier Bangsund. Hun sier tiden på akademiet har vært fint og hatt mange fasetter.
– Jeg skulle gjerne gått her mer, men vi som avslutter studiet nå, kan ha atelierplass et halvt år til, det er jeg glad for.
Industripreg
Hanne Hammer Stien er førstekonsulent ved Kunstakademiet trekker fram den sentrale beliggenheten til bygget, og den utstrakte bruken av glass for at lyset skal rekke frem til de innerste verkstedene. Man kan også lett se det røffe industripreget som ligger igjen i arven etter Mack.
Fillipinske Jet Pascua er den første stipendiaten i visuell kunst og har fått et stort verksted og kontor, der holder han på med sin utforsking av traumer i koloniserte samfunn, gjennom sin egen families historie.
– Det er viktig for folk å vite at man kan drive kunstnerisk forskning i Tromsø, det er en god mulighet.
![]() |
| Fylkesråd for kultur og helse Mariam Rapp i samtale med mastergradsstudent Emilija Skarnulyte som valgte Tromsø foran Milano og Paris fordi hun likte profilen til Kunstakademiet og byen. Alle foto: Lars Åke Andersen |
![]() |
| Mack-direktør Harald Bredrup og dekan Kjell Magne Mælen i samtale med Sigurd Stray fra Eiendomsspar som har vært prosjektleder for bygget. Stray mener bygget ble bedre enn de kunne drømme om. |
![]() |
|
Liv Bangsunds «Science speaks for nature – science speaks to power» i akademiets black box. Foto: Lars Åke Andersen |
![]() |
| Liv Bangsund er én av fire som har gjennomført den første mastergraden på Kunstakademiet. |
![]() |
| Til og med trappa har kunsten i seg. |
![]() |
| Over 2000 kvadratmeter er innredet og den røffe stilen fra bryggeriet som lå her kan man fortsatt se. |
![]() |
| Besøkende Birgit Stein er veldig interessert i kunst og fikk invitasjon til åpningen. Hun var også på åpninga av Kulturhuset i Tromsø for 30 år siden. Stein er imponert over å se de fantastiske verkstedene og nivået på kunststudentene. Foto: Lars Åke Andersen |
![]() |
|
Alexander Wengshoel er tredjeårsstudent på Kunstakademiet og i lag med medstudent fikk han innrede det største studioet på en alternativ måte. Foto: Lars Åke andersen |
![]() |
| Førstekonsulent ved Kunstakademiet, Hanne Hammer Stien, i et prosjektrom. |











