Jonas Gahr Støre og Russlands ambassadør til UiT

Pressemelding seendt 26. mars 2013.

Nordahl, Espen
Publisert: 26.03.13 00:00 Oppdatert: 08.04.13 07:19

4. april kommer statsråd Jonas Gahr Støre og Russlands ambassadør til Norge, Viatsjeslav A. Pavlovskij, til Universitetet i Tromsø.

Anledninga er tildeling av æresdoktordiplom. I april 2011 vedtok styret for Universitetet i Tromsø å utnevne daværende utenriksminister Jonas Gahr Støre og Russlands utenriksminister Sergej Lavrov til æresdoktorer. Den planlagte seremonien i oktober 2011 måtte utsettes, men nå deles endelig de synlige bevisene på æresbevisninga ut. Støre mottar diplomet personlig, mens Russlands ambassadør Viatsjeslav A. Pavlovskij mottar diplomet på vegne av utenriksminister Lavrov.

Diplomene deles ut under UiTs årlige festmøte som markerer Stortingsvedtaket i 1968 om å opprette et Universitet i Tromsø. Begge vil holde taler i forbindelse med tildelinga.

Bakgrunnen for æresdoktortildelinga er arbeidet med delelinjeavtalen, som igjen er aktuell i mediene. I styrets begrunnelse heter det:

“Utenriksministrene Støre og Lavrov har satt nordområdene på det internasjonale kartet gjennom en målrettet og bevisst satsing, og det politiske fokuset på nord har bidratt til å endre folks oppfatning av Nord-Norge”. Hele begrunnelsen er tilgjengelig via https://uit.no/arsfest.

Festmøtet er åpent for alle og finner sted i Auditorium 1 på Teorifagbygget torsdag 4. april  kl. 13.30 – ca. 15.20. Støre og Pavlovskij vil være tilgjengelig for pressen umiddelbart etter festmøtet., ca kl. 15.20-15.45.

Tilrettelegging for pressen:
Kommunikasjonskonsulent Espen Nordahl, tlf. 911 19 173.


UiTs pressesider på nett: http://www2.uit.no/ikbViewer/page/samfunn/media

Nordahl, Espen
Publisert: 26.03.13 00:00 Oppdatert: 08.04.13 07:19
Vi anbefaler