Internasjonal suksess
162 millioner mennesker har lest om doktorgraden til Sigrid Brækkan. Det er ikke hverdagskost.
![]() |
| Stor suksess for dr. Sigrid Brækkan.Foto: Elisabeth Øvreberg |
Sigrid Brækkan ved Det helsevitenskapelige fakultet har fått maks uttelling for sin forskning som omhandler at de med stor kropp er mer utsatt for blodpropp. Hennes forskningsresultater har blitt publisert over hele kloden, i mer enn 32.000 ulike kanaler – dette vekker oppsikt.
– Vi publiserte artikkelen 28.april, og den har fått en enorm nasjonal og internasjonal publisitet. 162 millioner mennesker har lest om forskningen til dr. Brækkan. Dette er den nest høyeste dekningen våre nyhetsaker har fått de siste 12 månedene, informerer Karen Astle ved det anerkjente tidsskriftet American Heart Association.
Også i Norge har doktorgraden fått bred medieomtale, blant annet i VG og på forskning.no
Både dekan ved Helsefak, Arnfinn Sundsfjord og tidligere dekan forskning, John-Bjarne Hansen, er stolte over mediedekningen Brækkan har fått.
– Dette viser at man har lykkes med allmennrettet formidling, sier Hansen.




