Mye spennende på forskningstorget
På forskningstorget i helgen kan du blant annet lage gullmynter og lære hvordan man trener fisk til å gjøre triks.
Tekst: Stefan Amlie
![]() |
|
TRIKS: Espen Rafter i Polaria trener rognefisken Ragnar til å gjøre triks på kommando, og viser frem resultatet på forskningstorget. |
- Det er utrolig mye interessant som blir forsket på som skal vises frem i helgen, sier Rygg.
Ekte menneskeorganer
Koordinatoren synes det er vanskelig å trekke frem noe spesielt som han gleder seg ekstra til 24. og 25 september.
- Det blir mye bra i alle boder. Men jeg skal innrømme at jeg ser litt ekstra frem til å se hvordan Polaria har lært rognekjeksen Ragnar å gjøre triks på kommando, sier han med et smil.
På forskningstorget kan du også lage ”gullmynter” av dine slitte 50-øringer hos Institutt for kjemi, og se ekte menneskelige organer hos Anatomisk avdeling.
![]() |
|
DIGITALT: Playfish og FAST, a Microsoft subsidiary, kommer med dagens og morgendagens teknologi til forskningstorget. Her er Microsofts nye digitale stuebord. Foto: Microsoft. |
- Du kan også å teste ut det nyeste innen moderne terapi hos Insitutt for Psykologi. Det er virtuelle briller som simulerer situasjoner vi kan ha fobier mot. Det tror jeg blir heftig, opplyser Rygg.
Nytt i år er IKT-bransjen er sterkt representert. Både Playfish og FAST, a Microsoft subsidiary, deltar på forskningstorget.
- Bedriftene kommer til å vise frem dagens teknologi og hva de tror vi kan forvente oss i nær fremtid. Blant annet tar FAST med seg et heldigitalt stuebord, sier koordinatoren engasjert.
Forskning i hverdagen
Rygg ønsker gjennom forskningstorget å vise byens innbyggere hva som faktisk skjer på forskninsfronten for tiden.
- Ofte leser man gjerne en notis i mediene om at en eller annen forsker har funnet ut et eller annet. Jeg ønsker å vise frem at det forskes på utrolig mye spennende, og ikke minst, hvordan forskere faktisk kommer frem til resultatene, forklarer han.
![]() |
|
MANIPULERING: Thomas Bøhn, forsker i GenØk – Senter for Biosikkerhet, tar med seg sine vannlopper for å vise risikoene ved genmanipulering av mat. |
Ikke minst påpeker han nytten vi har av forskningsresultater.
- Du møter forskning hele tiden uten egentlig å tenke over det. Men hvor hadde vi vært idag om det ikke hadde vært for forskningen – og hva kan vi forvente oss i morgen? Jeg håper flest mulig tar turen innom torget i helgen og får svar, avslutter Rygg med glimt i øyet.
Se hele programmet for Forskningsdagene 2010 i Tromsø.
Les om alt som skjer på forskningstorget i eget bilag som kommer med Nordlys torsdag 20.september.





