Nytt deltidsstudium i sykepleie
Onsdag 20. januar kunne Institutt for helse- og omsorgsfag ved Det helsevitenskapelige fakultet ønske rundt 35 nye sykepleierstudenter velkommen til et fireårig deltidsstudium i sykepleie. Studietilbudet er et resultat av regjeringens mottiltak mot finanskrisen
Av: Gunnar Graff
| |
|
Tidligere instituttleder Arnfinn Andersen ønsker studentene i det nystartede deltidsstudiet i sykepleie velkommen til Universitetet i Tromsø og Institutt for helse- og omsorgsfag. På fremste rad ser vi fra venstre lærer Kari Birkelund Olsen, instituttleder Ketil Normann, Liv-Berit Knudsen som er kullets hovedlærer, fungerende studieleder Inger Danielsen og Ragnhild Nicolaisen, som er en av faglærerne ved studiet. Foto: Gunnar Graff |
-Vi starter i dag en ny klasse ved sykepleierutdanningen ved Universitetet i Tromsø, et deltidsstudium over fire år, og studiet er et resultat av revidert nasjonalbudsjett i 2009. Som et mottiltak mot finanskrisen opprettet regjeringen nye studieplasser ved flere institusjoner. Universitetet i Tromsø fikk blant annet 35 nye studieplasser til økt opptak til sykepleierutdanning - og her er dere. Så krisen ser ut til å ha medført noe godt, kunne nylig avtrådt instituttleder Arnfinn Andersen fortelle de nye studentene ved åpningen av studiet
Tromsø kommune favorisert
- I flere år har det vært gitt et desentralisert studietilbud innen sykepleie for å styrke distriktshelsetjenesten i Nord-Norge. Dette studiet har favorisert søkere fra distriktene. Da regjeringen opprettet nye studieplasser ved Universitetet i Tromsø i sykepleie, bestemte vi oss for å prioritere søkere fra Tromsø kommune og den kommunale primærhelsetjenesten. Derfor er 29 studenter på kullet fra Tromsø kommune, mens resten er fra ulike kommuner i Nord-Norge. Ønsket om en deltidsklasse er vokst frem gjennom diskusjoner med Tromsø kommune som ser dette som viktig for å rekruttere nye søkere til en utdanning det er stort behov for, fortalte Arnfinn Andersen videre.
Lengre studietid
Et deltidsstudium innebærer at studentene bare er samlet til undervisning i bestemte perioder i løpet av året. Dette gjør det mulig å kunne kombinere jobb og studier eller familie og studier på en bedre måte enn om man var heltidsstudent. Ulempen er at studietiden blir noe lengre. Mens et ordinært bachelorstudium i sykepleie tar tre år, vil disse nye sykepleierstudentene måtte bruke fire år på å gjøre seg ferdige med studiet. Først i desember 2013 vil de ha sin avsluttende eksamen i sykepleie.
Hundretalls sykepleiere
Det helsevitenskapelige fakultet har med det nye studietilbudet innen sykepleie, tre varianter av studiet: Ordinær bachelor, desentralisert modell og deltidsstudium. Til sammen har fakultetet nå registrert i overkant av 350 sykepleierstudenter på de ulike årskullene.



