Ny kilde til fremme av nordnorsk folkemusikk

Pressemelding fra Universitetet i Tromsø.
Christensen, Karen Marie
Publisert: 30.03.09 09:21 Oppdatert: 30.03.09 09:22

 

  

For første gang lyser Nordnorsk folkemusikkfond ved Tromsø Museum - Universitetsmuseet ut midler til støtte for og fremme av nordnorsk folkelig tradisjonsmusikk.

- Det er en fantastisk følelse nå endelig å kunne lyse ut midler fra Nordnorsk folkemusikkfond etter at jeg har jobbet for etablering av dette fondet siden 1990, uttaler Ola Graff ved Folkemusikksamlinga på Tromsø Museum. Jeg håper fondet vil inspirere til aktivitet innen folkemusikkfeltet - det kan være alt fra å gjøre opptak av gamle viser, joiker og åndelig sanger til utgivelse av lærebøker og musikk for skolene, legger Graff til.

Fondet ble opprettet ved Universitetet i 1991, og det har etter det vært arbeidet med å bygge opp fondskapitalen. Kapitalen er nå på over en halv million kroner, så fondet settes i år i drift. Enkeltpersoner, lag og institusjoner kan i disse dager søke om kr 20.000 av avkastninga. Fondsmidlene kan brukes til innsamling av tradisjonell musikk, til nærmere forskning og undersøkelser og til utgivelse av tradisjonsstoff. Fondet skal dekke både norsk-, samisk- og finskspråklig tradisjonsmusikk i landsdelen.

Ola Graff ved Folkemusikksamlinga ved Tromsø Museum samler inn og dokumenterer nordnorsk tradisjonsmusikk, men det er fortsatt mer å samle inn og forske på melder den engasjerte forskeren som også er medlem av Nordnorsk Visegruppe.

Graff har brukt utradisjonelle metoder til å samle inn fondsmidler. I 1991 inviterte han sammen med Universitetet og ordføreren i Tromsø til lunsjkonsert på restaurant for næringslivsledere i Tromsø. Til lunsjen opptrådte noen av de fremste nordnorske artistene gratis og de 5000 kroner som lunsjen kostet pr. person gikk til å bygge opp fondskapitalen. I tillegg har han bedt alle kommuner i Nord-Norge om å bidra med en liten bevilgning. Mange responderte på det og fondet er ellers finansiert av fylkeskommunene.

Det har opp gjennom årene vært stor interesse i landsdelen for lokalt folkemusikkstoff. Skoleverket og musikkskolene ønsker tilgang på lokalt materiale. Historielag, årbøker og bygdebøker har behov for tilgang på og dokumentasjon av lokal musikktradisjon. Enkeltpersoner, visesangere og spellemannslag, teater- og revygrupper og media har også hatt interesse av slikt stoff.

Kontaktperson:
Konservator Ola Graff, Folkemusikksamlinga, Tromsø Museum - Universitetsmuseet, telefon 77 64 50 42

Christensen, Karen Marie
Publisert: 30.03.09 09:21 Oppdatert: 30.03.09 09:22
Vi anbefaler