UiT håndterer pågående dataangrep

UiT er utsatt for et målrettet dataangrep. Enkelte av UiTs systemer og tjenester kan derfor være ustabile gjennom helgen.

masse datakabler som går inn i en server
Illustrasjonsbilde. Foto: Oddleif Larsen / UiT
Portrettbilde av Rydland, Kjetil
Rydland, Kjetil kjetil.rydland@uit.no Kommunikasjonsrådgjevar / faggruppeleiar
Publisert: 30.10.26 13:50 Oppdatert: 30.10.26 19:21
Om UiT

Angrepet pågår, og UiT har satt beredskap. Vi mobiliserer egne ressurser og får bistand fra eksterne fagmiljøer for å begrense og stanse angrepet.

– Vi arbeider med å håndtere situasjonen og har satt inn nødvendige ressurser. Samtidig er det foreløpig usikkert hvordan angrepet vil utvikle seg de nærmeste timene og dagene, sier Jørgen Fossland, administrasjonsdirektør ved UiT.

Vi ber studenter og ansatte om å være våkne og følge med på oppdateringer om sitasjonen. Oppdatert informasjon vil bli publisert på UiT sin side for driftsmeldinger dersom situasjonen endrer seg.

UiT vil ha høy beredskap de nærmeste dagene og vi vil informere om eventuelle konsekvenser for tjenester eller universitetets virksomhet.

Eventuelle spørsmål fra media kan rettes til Jørgen Fossland, tlf 951 50 414.


Kortnytt fra Seksjon for kommunikasjon
Rydland, Kjetil kjetil.rydland@uit.no Kommunikasjonsrådgjevar / faggruppeleiar