Kickstartet ACTIONS på The Edge

Det nye masteremnet ACTIONS kobler UiT-studenter med arbeids- og næringsliv i høst. Sammen skal de finne bærekraftige og nyskapende løsninger for Nord-Norge.

Engasjerte masterstudenter i konferansesal.
ACTIONS ÅPNINGSKONFERANSE: Mens UiTs masterstudenter i rekke forskjellige fag delte seg inn i 40 diskusjonsgrupper, presenterte elleve nordnorske bedrifter seg selv og sine bærekraftsutfordringer inne på konferansehotellet The Edge. Foto: Sofie Marie Lockert / UiT
Portrettbilde av Østerbøl , Roy-Morten
Østerbøl , Roy-Morten roy.m.osterbol@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 10.09.26 12:50 Oppdatert: 10.09.26 15:05
Arbeidsliv Næringsliv Studentliv / Studier

Over 200 spente og nysgjerrige masterstudenter var samlet på The Edge i Tromsø, for å bli bedre rustet til å jobbe på tvers av fag og bidra til bærekraftig utvikling i samfunnet. Dag Rune Olsen, rektor ved UiT, ønsket velkommen til åpningskonferansen for ACTIONS. Han pekte på at det ferske emnet treffer kjernen i universitetets samfunnsoppdrag: 

Universitetetsrektor taler i konferansesal.
– Poenget er at dere deler kunnskap og erfaringer, slik at dere finner bærekraftige veier sammen, sa rektor Dag Rune Olsen til en konferansesal med masterstudenter og aktører fra arbeids- og næringsliv. Foto: Sofie Marie Lockert / UiT

– Med dette masteremnet møtes studenter, arbeidsgivere og lokalsamfunn rundt spørsmål som ikke har enkle svar, men som krever innsikt, samarbeid og nytenkning. Det er nytt, det er nyttig, og det skaper reell verdi. Og til alle samarbeidspartnere: Takk for at dere deler reelle utfordringer med våre studenter, og gir dem en arena hvor kunnskap kan møte virkeligheten.

Gjennom en innholdsrik konferansedag presenterte elleve nordnorske virksomheter seg selv og sine bærekraftsutfordringer. Masterstudentene arbeidet i 40 diskusjonsgrupper, der de vurderte presentasjonene og stilte spørsmål underveis. I midten av desember skal det være avslutningskonferanse for emnet, hvor erfaringer og løsninger på utfordringene vil fremlegges.

 

Møter virkelighet med nysgjerrighet

Den første bolken med bærekraftsutfordringer kom fra Visit Tromsø, LO og UNN. De presenterte problemstillinger som spente fra turismeboom, via det komplekse temaet vindkraft, til et ønske om å redusere bruk av engangsutstyr. Arkeologistudent Steffen Tjøtta Bakke var blant dem som hadde fått det aktuelle masteremnet på timeplanen sin: 

Studenter diskuterer rundt et bord i en konferansesal– Jeg tror det er viktig for oss masterstudenter å jobbe sammen og bli kjent med hverandre. ACTIONS virker som en fin arena for nettopp dette, sier Steffen Tjøtta Bakke, arkeologistudent ved UiT.
– Jeg tror det er viktig for oss masterstudenter å jobbe sammen og bli kjent med hverandre. ACTIONS virker som en fin arena for nettopp dette, sier Steffen Tjøtta Bakke, arkeologistudent ved UiT. Foto: Jørn Berger-Nyvoll / UiT

– Jeg tror dette vil hjelpe oss å samarbeide på tvers av fag og disipliner. Det er ikke ofte man møter masterstudenter som studerer noe annet enn en selv. I min gruppe er det studenter i biologi, sikkerhet, geologi og økonomi. Sammen tror jeg vi kan løse mange av problemene vi er blitt presentert for. Det er viktig å lære å jobbe sammen og forstå hverandre, ikke minst for trivselen blant studentene ved UiT.

Var det noen av utfordringene som var spesielt interessante for dere?

– Vi snakket blant annet om hvordan UNN kan redusere bruken av plast og engangsutstyr, og hvor aktivt slike tiltak kan gjennomføres ved et stort universitetssykehus, sier Tjøtta Bakke.

UNN ønsker nye blikk velkommen  

Innovasjonsrådgiver Magnus Engeset ønsket ACTIONS-studentene velkommen til UNN. Han håper studentene kan bidra med nye perspektiver på gjenbruk og mer bærekraftige løsninger. 

Mann prater engasjert fra podie i konferansesal.
– Vi ønsker både å engasjere våre ansatte ved UNN, og gi studentene lyst til å jobbe med våre bærekraftsutfordringer. Tiden er knapp, og vi trenger hjelp, sier UNNs egen innovasjonsrådgiver Magnus Engeset.Foto: Sofie Marie Lockert / UiT

– Vi ønsker nye blikk på utfordringene vi skal løse. Vi skal drive bærekraftig, men klarer ikke å finne alle løsningene selv. Leger og sykepleiere kan bli vant til sitt eget arbeidsmiljø. Derfor trenger vi folk som kan se situasjonen vår med andre øyne, sier Engeset.

UNN samarbeideider allerede med UiTs egen møteplass for ideutvikling, tverrfaglige samarbeid og fremtidens løsninger: InnoHub.

PS! Har du lyst til å treffe andre studenter som liker å tenke utenfor boksen? Eller har du kanskje lyst til å skape din egen arbeidsplass etter studiene? Da kan Smia: Skaperverksted være noe for deg.

Fakta om masteremnet ACTIONS ved UIT 

  • ACTIONS står for Activating Transformations for Sustainability.
  • Emnet skal knytte studenter og arbeidsliv sammen i jakten på bærekraftige løsninger i Nord-Norge.
  • Har 11 samarbeidspartnere: Visit Tromsø, LO, UNN, Remiks, Skiforbundet, VM Alpint Narvik 2029, Finnmark fylkeskommune, Br. Karlsen, Energi i Nord, Tromsø kommune og Peab.
  • Administreres av Fakultet for biovitenskap, fiskeri og økonomi (Bfe) ved UiT Norges arktiske universitet.
  • Les mer her på uit.no: TVR-3000.
Østerbøl , Roy-Morten roy.m.osterbol@uit.no Kommunikasjonsrådgiver
Publisert: 10.09.26 12:50 Oppdatert: 10.09.26 15:05
Arbeidsliv Næringsliv Studentliv / Studier
Vi anbefaler