Professor Pettersen anbefaler slush til våre beste fotballmenn!
Varmen er en av flere heftige motstandere for Norge i fotball-VM. UiTs professor i idrettsvitenskap har oppskriften som kan ta landslaget videre i mesterskapet.
Årets verdensmesterskap i fotball foregår i intens varme og høy luftfuktighet, noe som stiller store krav til spillerne. Utfordringen er hvordan man skal holde kjernetemperaturen nede. Svein Arne Pettersen jobber mye med det portugisiske fotballforbundet, som er langt fremme med forskning på fysisk aktivitet i varmt vær og bruk av drikke under kamp.
Fakta om Fotball-VM 2026
- Foregår i USA, Canada og Mexico, fra 11. juni til 19. juli.
- 48 landslag har kjempet på 16 ulike baner fordelt på tre land: USA, Mexico og Canada.
- 15 lag gjenstår etter at Canada slo Sør-Afrika søndag 30. juni.
- Norge møter Elfenbenskysten til 16-delsfinale i Dallas tirsdag 30. juni, hvor det er meldt opp mot 35 varmegrader rundt kampstart.
- Finalen spilles på MetLife Stadium i New Jersey søndag 19. juli.
– Fysiologisk vet vi at prestasjonene synker når det blir veldig varmt. Tempoet vil gå ned, noe spesielt vil gå ut over akselerasjoner og høyintensive løp, sier Pettersen, som mener en slush-oppskrift kan hjelpe kok-varme spillere.
Lengre kamper i varmen
Kraftig varme skaper ikke bare problemer for det kroppslige og fysiologiske, ifølge Pettersen. Fra tidligere mesterskap vet man at mange kamper går til forlenget spilletid.
– Erfaring fra VM- og EM-sluttspill viser at hele 30-40 prosent av kampene vil gå til 120 minutter, som betyr minst en halvtime lengre spilletid i varmen. Og det stiller enda større krav til spillerne. Tempoet vil gå ytterligere ned, noe som gjør at lagene ofte blir mer konservative i stilen og ikke tør å angripe så mye, sier Pettersen.
I tillegg begynner spillerne å taktisk forberede seg til en eventuell straffesparkkonkurranse.
– Vi vet at kun 10-15 prosent av kampene avgjøres i tilleggstida. Derfor er det lurt å være bevisst hetens virkninger på den menneskelig yteevne. Ikke glem også at mange av spillerne i VM har spilt over 60 kamper i sesongen før mesterskapet. Å gå rett videre i en lang turnering med høye temperaturer øker skaderisikoen betydelig. Spilleren bør få ned kjernetemperaturen før de springer ut på gressmatta i varmen, understreker Pettersen.
Slush for vinnere
I kampen for å få ned kroppstemperaturen i varmen, er det flere metoder som benyttes:

Noen bruker kjølevester før kampstart og i pausene, andre kjører kortere oppvarming for å ikke øke kroppstemperaturen unødvendig. Men det som virker best ifølge portugisiske fysiologer, er foravkjøling med is-slush:
– For å få ned kjernetemperaturen, bør spillerne drikke 7-10 milliliter slush per kilo kroppsvekt (cirka 7 dl for en spiller på 75 kg) en liten halvtime før kamp. Da vil de få 20 minutter ekstra med frisk bein, sier Pettersen og viser at det portugisiske fotballforbundet har egne laboratorium for varmeforskning og spill i intens hete.
– Portugiserne har over 20 doktorgradsstipendiater tilknyttet fotballforbundet. De utvikler blant annet sine egne slush-drikker med nøye utvalgte næringssalter.

-
Ergoterapi - bachelor
Varighet: 3 År -
Fysioterapi - bachelor
Varighet: 3 År -
Radiografi - bachelor
Varighet: 3 År -
Arctic Nature Guide - one year programme
Varighet: 1 År -
Arktisk friluftsliv og naturguiding - bachelor
Varighet: 3 År -
Arktisk friluftsliv - årsstudium
Varighet: 1 År -
Idrettsvitenskap - master
Varighet: 2 År -
Trening, prestasjon og helse - bachelor
Varighet: 3 År -
Trening, prestasjon og helse, personlig trener - årsstudium
Varighet: 1 År -
Menneskelig yteevne i Arktis - bachelor
Varighet: 3 År -
Menneskelig yteevne i Arktis - årsstudium
Varighet: 1 År -
Fagdidaktikk for lærere - master
Varighet: 4 År -
Barnehagelærer - bachelor
Varighet: 3 År






