Jenter for realfag

11.mars var 30 jenter samlet på UiT Norges arktiske universitet for å høre spennende og inspirerende foredrag om realfaglige- og teknologirettede yrker.
Iversen, Julianne
Publisert: 19.03.14 00:00 Oppdatert: 19.03.14 11:25

Jenter for realfag var arrangert for andre år på rad ved UiT. Arrangementet er et samarbeidsprosjekt mellom Norsk olje og gass og UiT og er et arrangement rettet mot jenter. Målet med arrangementet er å rekruttere flere jenter inn i realfag- og teknologirettede yrker. Norsk olje og gass har hatt arrangement som dette i 5 år på universitet rundt i hele landet.

 

Prorektor for utdanning, Wenche Jakobsen, åpnet arrangementet på vegne av UiT, og hun fortalte om universitetets satsning på realfag. Siri Beate Arntzen fra Norsk olje og gass holdt et inspirerende foredrag om modige kvinner i lederstillinger og kvinner som har tort å utgjøre en forskjell.

 

Deltakere på Jenter for realfag

Det var stor bredde i foredragsholderne på arrangementet. Andrea Madsen fra Aker Solutions og Inger Lin Ræder fra Institutt for kjemi ved UiT fortalte om sin bakgrunn og om sin hverdag som forsker. Martine Espeseth, student på Energi, klima og miljø og Sofie M. Brinch Ness, student på Prosess- og gassteknikk fortalte om valgene de gjorde da de gikk på videregående skole og hvordan det er å være jente på realfaglige studier. Helga Person fra Subsea 7 fortalte om hvordan det er å jobbe offshore i et veldig mannsdominert miljø.

 

For å få jentene som deltok på arrangementet til å tenke litt på sin egen framtidige karriere, var det laget en utstilling med profiler av forskjellige kvinner med realfaglig bakgrunn som har gjort stor suksess. Marie Curie, Ellen Gleditch, Gerd Kristiansen, Gro Brækken, Wenche Jakobsen, Kristin Skogen Lund for å nevne noen. Jentene som deltok på arrangementet ble utfordret til å fylle ut informasjon om sin egen karriere i framtiden. Flere av jentene hadde helt klare karrieremål.

 

Arrangørene er veldig fornøyd med gjennomføringen av Jenter for realfag, og håper på at arrangement som dette kan være med på å få flere jenter inn i realfag- og teknologirettede studier.

Iversen, Julianne
Publisert: 19.03.14 00:00 Oppdatert: 19.03.14 11:25
Vi anbefaler