Laber interesse for valg til universitetsstyret

Det var ikke mange tilhørere som var møtt opp for å høre på kandidatene som stiller til valg som representanter til universitetsstyret.

Næss, Per Nordgård
Publisert: 30.05.13 00:00 Oppdatert: 31.05.13 10:50

De nominerte fra fast tilsatte i undervisnings- og forskerstilling. Fra høyre: Kristen A. Ellingsen HiF, Wenche M. Kjæmpenæs HiF, Bjørn Hersoug BFE-fak, Geir Runar Karlsen HSL-fak, Curt Rice HSL-fak, Kirsti Ytrehus Helsefak, Peter Stuart Robinson HSL-fak, representant for Hilja Lisa Hiru HiF, Tove Størdal HiF, Hans-Kristian Hernes HSL-fak, Olaf B. Styrvold BFE-fak, Mariann Solberg UB. Foto: Per Næss

I juni skal det velges nye representanter til universitetsstyret. Da kandidatene ble presentert på valgmøter på onsdag, var det ikke mange som møtte opp for å høre hva de hadde å si. Da valgmøtet for de midlertidig tilsatte i undervisnings- og forskerstillinger startet, var det flere kandidater enn tilhørere i auditoriet. På valgmøtet for de fast tilsatte i undervisnings- og forskerstilling var det 12 nominerte kandidater og 25 tilhørere da møtet startet.

Det tema som alle de nominerte kandidatene ønsker å gjøre noe med, er den høye andelen av midlertidig ansatte. Det ble nevnt at UiT begynner å få et rykte som en useriøs arbeidsgiver på grunn av den høye andelen midlertidig ansatte. Samtlige kandidater ønsker å jobbe for å begrense bruken av midlertidig ansatte og få flere av dem over i faste stillinger der det er naturlig.

For de som ikke var til stede og ønsker å gjøre seg opp en mening om de nominerte kandidatene, er det lagt ut presentasjoner om hvorfor de stiller til valg til universitetsstyret på valgsiden.

Universitetsstyret er UiT høyeste organ. Styret består av elleve medlemmer og velges for fire år av gangen. Studentrepresentantene og representant for de midlertidig vitenskapelig tilsatte velges for ett år av gangen.

Begge institusjoner skal være representert i gruppen fast tilsatte i undervisnings- og forskerstilling.
For gruppene midlertidig tilsatte i undervisnings- og forskerstilling og teknisk/administrativt tilsatte skal varamedlem være fra den institusjon som ikke har det faste medlemmet.

Studentene organiserer valg av tre studentrepresentanter og vararepresentanter hvorav en studentrepresentant skal være fra HiF (velges for ett år).

Valget gjennomføres i perioden 4.-10 juni, og stemmegivningen foregår elektronisk.

Næss, Per Nordgård
Publisert: 30.05.13 00:00 Oppdatert: 31.05.13 10:50
Vi anbefaler