Kvinner og kjønn

Foto: Jørn Berger Nyvoll / UiT
Portrettbilde

Hege Kristin Andreassen

Daglig leder, førsteamanuensis
Enhet: Senter for omsorgsforskning Nord

Forskningsinteresser:
  • Helsesosiologi
  • Helsetjenesteforskning
  • Digitalisering og teknologi i helsetjenesten
  • Kjønnsforskning
  • Kvalitative metoder
  • Health Experiences International - forskningsnettverk

 

Portrettbilde

Marit Aure

Professor i sosiologi og kjønnstudier ISV
Enhet: Institutt for samfunnsvitenskap

marit.aure@uit.no +4777645622
Forskningsinteresser:

Kompetanse og forskningsområde
Internasjonal migrasjon og integrering, mobilitet, flerkulturelle samfunn, arbeidsmigrasjon, arbeidskraftbehov, arbeidsliv, kjønn, kvinner, menn, likestilling, kvinner i ledelse, kvinner i STEM-fag,  flytteprosesser, kystsamfunn, frivillig arbeid, feministisk teori og metode, bolyst, stedsforskning og stedsutvikling.

Portrettbilde

Bodil Hansen Blix

Professor
Enhet: Institutt for helse- og omsorgsfag

Forskningsinteresser:

Jeg er sykepleier og PhD, og jobber som professor ved Institutt for helse- og omsorgsfag.

Jeg er langt over gjennomsnittet interessert i aldring, alderdom og gamle mennesker.

Forskningen min hører hjemme i skjæringspunktet mellom kritisk gerontologi, narrativ gerontologi og helsetjenesteforskning. Jeg er interessert i gamle menneskers liv og helse, og jeg har en særlig interesse for ulikhet i helse, samt ulikhet i tilgang på og bruk av helsetjenester. Min metodekompetanse er først og fremst innen kvalitativ forskning generelt og narrativ forskning spesielt.

Redaksjonsmedlem i Tidsskrift for omsorgsforskning

Redaksjonsmedlem i Journal of Aging Studies

Medlem av arbeidsgruppen for forskerskolen Partners-in-Care

Forfatter av boken Grå masse: Representasjoner av aldring og alderdom (Blix & Ågotnes, 2026)

Du kan lese mer om ting jeg er opptatt av her og høre litt mer her

Portrettbilde

Melina Duarte

Instituttleder ved IFF&SKK
Enhet: Institutt for filosofi og førstesemesterstudier

Portrettbilde

Tina Pettersen Engseth

Førsteamanuensis
Enhet: Idrettshøgskolen

Forskningsinteresser:
  • Menstruasjonssyklus og hormonell prevensjon -påvirkning på restitusjon, prestasjon og velvære
  • Den kvinnelige utøveren
  • Kvinnehelse
  • Fysisk aktivitet og helse
  • Treningsfysiologi
Portrettbilde

Kjersti Fjørtoft

Professor
Enhet: Institutt for filosofi og førstesemesterstudier

Forskningsinteresser:

Politisk filosofi, demokrati, medborgerskap, rettferdighetsteori, offentlig fornuft, global rettferdighet, feminisme, etikk, forskningsetikk.

Portrettbilde

Marit Anne Hauan

Førsteamanuensis
Enhet: Norges arktiske universitetsmuseum

marit.hauan@uit.no +4777645030
Forskningsinteresser:

Jeg er folklorist med hovedfokus på polar kulturvitenskap.

Forskningsinteresser er polar fangst og polare maskuliniteter! Ei bok med tittelen Polare maskuliniteter - fra oppdagelsen av Svalbard til heltetidas siste time lanseres i høst. Hauan har vært direktør for Tromsø museum Universitetsmuseet i 12 år, har produsert en rekke utstillinger og er engasjert i forskning innen museologi. Hun var redaktør for bøkene Museologi på norsk og Kjønn på museum. Nordnorsk fortelletradisjon og folketro er også en eviglang forskningsinteresse.

Nå står forsknings- og utstillingsprosjektet Queering the Polarmuseum i fokus. Hauan leder forskningsgruppa XARC Exploration, Exploitation and Exposition of the Gendered Heritage of the Arctic.

Portrettbilde

Katrin Losleben

Professor i feministisk forskning, fagansvarlig for undervisning
Enhet: Senter for kvinne- og kjønnsforskning

Forskningsinteresser:
  • feministiske teorier, spesielt ny feministisk posthumanistisk teori
  • feministisk pedagogikk
  • kunstnerisk forskning
  • ulikhet
  • steder
  • lyd/musikk
  • kunstig intelligens
  • prosjektleder for Arctic Auditories - Hydrospheres of the High North (NFR 325506, 2021-25)
  • redaktør for European Journal of Musicology
  • medlem av det rådgivende styret i WoVen (NFR 2021-26, PI: Melania Bucciarelli, NTNU)
  • nettverk: the Sustainability Academic Network (SUSAN), Nordic Soundscape Research Network (NSRN)
Portrettbilde

Ann Therese Lotherington

Professor i sosiologi, faglig leder for SKK
Enhet: Senter for kvinne- og kjønnsforskning

Forskningsinteresser:

I mitt arbeid utforsker jeg måter vi kan leve sammen på til tross for ulikhet i alder, kjønn, funksjonsevne, nasjonalitet, etnisitet og/eller andre forskjellsskapende mekanismer. Spørsmål om hvordan vi kan fremme samhandling og integrasjon i samfunnet uten å standardisere levemåter står sentralt. Det er spørsmål som er særlig presserende for individer og grupper av mennesker som ikke har eller vil kunne ha mulighet til å leve opp til en gitt standard.

I min nåværende forskning retter jeg søkelyset mot personer som har utviklet kognitiv svikt i voksen alder, ofte i form av en demenssykdom, og spør hvordan hverdagslivet kan organiseres for å sikre at deres potensielle bidrag til samfunnsutviklingen aktualiseres og at deres medborgerskap opprettholdes. Det gjør jeg ved å  undersøke interaksjon og samhandling gjennom kreative prosesser og kunstnerisk aktivitet. Den metodologiske tilnærmingen er kvalitativ, mens jeg teoretisk anvender materiell feministisk teori og citizenship/medborgerskapsteori. 

Portrettbilde

Maja-Lisa Løchen

Instituttleder IKM, professor i forebyggende medisin
Enhet: Institutt for klinisk medisin

Forskningsinteresser:

Hjerte- og karepidemiologi og forebyggende medisin med fokus på forekomst, risikofaktorer og kjønnsforskjeller for hjerteinfarkt, atrieflimmer og hjertesvikt

Portrettbilde

Lilli Mittner

Førsteamanuensis
Enhet: Senter for kvinne- og kjønnsforskning

Forskningsinteresser:

I develop situated art intervention as a research method to explore complex research questions related to gender, dementia, and what it means to be human. I have also worked with other qualitative research methods, including archival studies, content analysis, multimodal analysis, aesthetic analysis, diffractive analysis, discourse analysis, policy analysis, and ethnographic fieldwork.

I primarily work inter- and transdisciplinary, collaborating with artists, social scientists, and natural scientists who are interested in human thoughts, performances, creations, and relationships, as well as the broader question of what it means to be human. 

 

Member

UArctic Thematic Network on Gender in Arctic Knowledge Production
UArctic Thematic Network on Environmental Humanities
International Research Network Arts & Dementia

Expertise

  • Ageing and Dementia
  • Coastal Cultures
  • Gender and Gender Equality
  • Historiography and Storytelling
  • Sound and Music
  • Co-creativity
  • Citizen Science
  • Open Research
  • Research Communication
  • Research Ethics

 

Portrettbilde

Svein Arne Pettersen

Professor idrettsvitenskap
Enhet: Idrettshøgskolen

Forskningsinteresser:

Fysisk trening i fotball/lagidretter

Teknologi i idrett

Tracking og testing av idrettsutøvere

Fysisk aktivitet og treningspåvirkning av barn, unge og voksne

fuf-kom-formidling@hjelp.uit.no