Forskningsseminar: Hvordan bruke hele sauen! Kvensk scenekunsts manøvrering i nasjonale kulturpolitiske strukturer

Velkommen til work in progress-seminar (enten fysisk på møterom Haldde eller via Teams) i Narrating the Postcolonial North hvor Gyrid Øyen og Kristin Nicolaysen vil presentere fra sitt pågående arbeid om kvensk scenekunst og kulturpolitikk.

Tittel på arbeidet de vil legge fram er: 

Hvordan bruke hele sauen! Kvensk scenekunsts manøvrering i nasjonale kulturpolitiske strukturer

Gyrid og Kristin vil snakke om et pågående arbeid som handler om film, kvensk teater og kulturpolitikk. I artikkelen de jobber med undersøkes kulturpolitiske vilkår for kvensk scenekunst, der Kvääniteatteri spiller en sentral rolle i å synliggjøre kvensk kunst, kultur og språk gjennom ulike produksjoner. Det empiriske materialet de tar utgangspunkt i er et filmmateriale produsert av Nicolaysen Film i perioden 2018–2025, som følger teaterets utvikling tett på kvenske erfaringer og kulturpolitiske rammer. Sammen analyserer Gyrid og Kristin hvordan en slik kulturinstitusjon etableres og organiseres for å styrke kvensk kunst, kultur og språk fra en scene, samt problemstillinger knyttet til minoriteters integrering i nasjonale strukturer.

Bente Sundsvold og Ingeborg Solvang har spesielt ansvar som respondenter, men som vanlig forventes det i tillegg at andre bidrar med spørsmål og kommentarer.

De som ønsker å komme på seminaret kan ta kontakt med Gyrid Øyen (gyrid.oyen@uit.no) hvis de ønsker å lese artikkelutkastet i forkant av seminaret. 

Seminaret arrangeres i regi av gruppen Narrating the Postcolonial North.  

---

Microsoft Teams meeting
Meeting ID: 359 100 144 828 901
Passcode: JG3Zg9cq

Dial in by phone
Phone conference ID: 215 181 022#
Company Logo
Møtevett - Mute mikrofon - Opplysningsplikt før opptak
Når: 15.04.26 kl 14.15–15.45
Hvor: Alta BT2 2110 Møterom Haldde
Sted: Alta, Annet
Målgruppe: Studenter, Gjester / eksterne, Inviterte, Enhet, Ansatte
E-post: trine.kvidal@uit.no
Legg i kalender