I forbindelse med markeringen av Samenes nasjonaldag 6.februar vil Einar Niemi, Professor emeritus og medlem i Sannhets- og forsoningskommisjonen innlede til en samtale om konsekvensene av fornorskningen for den sjøsamiske kulturen i Gamvik. (VIKTIG - Denne er utsatt. Ny dato kommer)

Einar Niemi har siden 2013 vært professor emeritus ved UiT Norges arktiske universitet. Han er utdannet ved Universitetet i Oslo og har vært lektor i gymnaset, fylkeskonservator i Finnmark og amanuensis og professor i historie ved UiT. Han har blant annet arbeidet med minoritetspolitikk, etnisitet, region- og lokalhistorie og forskningshistorie.
Kommisjonen for å granske fornorskingspolitikk og urett overfor samer, kvener og norskfinner (sannhets- og forsoningskommisjonen)». Granskningens formål er å legge grunnlag for anerkjennelse av samers og kveners/norskfinners erfaringer i møte med norske myndigheters politikk, og de konsekvensene disse erfaringene har hatt for dem som grupper og individer. 1. juni 2023 skal kommisjonen levere sin rapport til Stortingets presidentskap.