Martin Skarpeid

Jeg studerer Fiskeri- og havbruksvitenskap ved UiT og var på utveksling gjennom Erasmus i Faro, Portugal. Der fulgte jeg to studieprogrammer, fisheries og aquaculture, avhengig av hva som passet med timeplanen. Jeg trivdes svært godt – både akademisk og på fritiden.

Bilde av Martin Skarpeid
Martin Skarpeid Foto: Martin Skarpeid

Fakta

Navn: Martin Skarpeid Studiested: Tromsø Studerer / studerte: Fiskeri- og havbruksvitenskap - master Utvekslet til: Portugal, University of Algarve Utvekslingsperiode: Vår 2018

Jeg studerer Fiskeri- og havbruksvitenskap ved UiT og var på utveksling gjennom Erasmus i Faro, Portugal. Der fulgte jeg to studieprogrammer, fisheries og aquaculture, avhengig av hva som passet med timeplanen. Jeg trivdes svært godt – både akademisk og på fritiden.

Undervisningen var av noe varierende kvalitet, blant annet fordi enkelte professorer ikke var så gode i engelsk. Jeg lærte mye nytt, fikk prøve andre undervisningsformer og opplevde også litt repetisjon. Selve universitetet hadde ikke like høy standard som jeg er vant til hjemme i Norge, men det var også en del av sjarmen. Det beste med oppholdet akademisk sett var at jeg fikk langt større trygghet i å snakke og presentere på engelsk – og jeg lærte også litt portugisisk.

Når det gjelder kulturen, er portugiserne svært annerledes enn nordmenn. Punktlighet var den største utfordringen min i starten, siden det rett og slett ikke forventes på samme måte i Portugal. Etter hvert lærte jeg imidlertid å sette pris på en roligere livsstil uten stress.

Faro er en liten by og «hovedstaden» i Algarve-distriktet. Den er kanskje ikke for alle, men avstanden til strender og opplevelser er svært kort. Jeg trivdes godt i byen og anbefaler Faro – boliger er rimelige (2 000–3 000 NOK), og både mat og drikke er billige. Man lever rett og slett veldig godt på stipendet fra Lånekassen.

Opprettet: 31.03.2026 Endret: 31.03.2026

Andre studenthistorier