Natur og friluftsliv har alltid vært en viktig del av livet mitt.

Bilde av Åsa Bergelien
Åsa Bergelien Foto: Privat foto

Fakta

Navn: Åsa Bergelien Studiested: Tromsø Studerer / studerte: Biologi - bachelor

Hvorfor valgte du å studere biologi? 

Jeg valgte å studere biologi da natur og friluftsliv alltid har vært en viktig del av livet mitt. Biologi gjør det mulig å kunne jobbe masse ute samt lære og oppleve skogen eller havet vårt i Norge. Fra jeg var liten har friluftsliv vært viktig og nå i seinere tid ser jeg hvor viktig jobb en biolog har for å ta vare på naturen vår, og jeg ønsker å jobbe med noe jeg selv synes er verdifullt. 

Hvorfor valgte du å studere ved UiT? 

UiT har masse fag og valgemner som gjorde at man kunne få felt og laboratorieundervisning gjennom bacheloren.  Jeg er glad i praktisk undervisning og da passet det perfekt med UiT der de fleste fagene i bacheloren har enten felt eller lab. Biologi i Tromsø er også en av de få universitetene som ikke har matte under biologi bacheloren noe som var veldig greit for en som trives best med de biologiske fagene. 

Hvilke deler av studiet liker du best så langt og hvorfor? 

Jeg liker veldig godt både forelesningene og det praktiske. Vi har så mange flinke og engasjerte forelesere som gjør forelesningen ikke bare interessant, men også spennende selv om det ikke er temaer man kan mye om fra før av. Det praktiske vi gjør er kjempe lærerikt og både lab øvelser og felt turer er godt gjennomført. 

Hva synes du om studentlivet ved UiT? 

Studentlivet ved UiT er veldig sosialt og variert, selv om klassene ikke nødvendigvis er så store. Det er et godt og inkluderende miljø der det ofte arrangeres sosiale aktiviteter. For eksempel bidrar linjeforeningen for biologi, Linnaeus, til å skape møteplasser gjennom ulike arrangementer. I tillegg arrangerer studentsamskipnaden og andre studentorganisasjoner aktiviteter som gjør det lettere å bli kjent med andre studenter og bidra til et godt studentmiljø.

Hvor ser du for deg å jobbe etter utdanning? 

Jeg ser for meg en jobb innenfor enten marin biologi, forvaltning eller som økolog. Drømmejobben er å få jobbe ute der man kan se på ulike naturtyper samt jobbe med noe som kan være med å forbedre miljøet. Akkurat hvor jeg ønsker å jobbe er fremdeles usikkert. :)
Opprettet: 10.03.2026 Endret: 11.03.2026

Andre studenthistorier