Webinar: Å lytte til studenters stemmer i høyere utdanning

Illustrasjons-/bannerbilde for Webinar: Å lytte til studenters stemmer i høyere utdanning
Eugloh.eu

Hvordan kan vi oppmuntre til at studenter tar ordet i offentligheten? Hvorfor er det viktig å lytte til studenter?Dette er spørsmål som tas opp under et webinar som holdes av Universitetet i Alcalá.

Dato: 28. mai 2026 (09:00) - 28. mai 2026 (10:30)
Format / Sted: Webinar
Vertsuniversitet: Universitetet i Alcalá (UAH)
Målgrupper: Vitenskapelig og administrativt ansatte, bachelor- og masterstudenter, stipendiater
Varighet: 1 time og 30 minutter
Registreringsgrense: Ingen

Søknadsfrist: 25. mai 2026 (23:59)

Holder presentasjoner under webinaret: Elliot Borgstrand (Lunds Universitet), Fruzsina Nánai (Universitetet i Szeged) og Rachel Forsyth (Lunds Universitet).

Begrepet "studentens stemme" har blitt en etablert del av høyere utdanning, mest synlig gjennom kursvurderinger, spørreundersøkelser og studentrepresentasjon. Det er viktig å huske at vi snakker om et svært bredt spekter av studentstemmer, og at det kan være nyttig å reflektere over de ulike kontekstene der studentene blir hørt.

På dette webinaret skal vi se nærmere på hva studentstemmen er, ikke gjennom å ta i bruk en en teknisk tilbakemeldingsprosess, men som en relasjonell og demokratisk praksis som avhenger av tillit, maktdeling og institusjonell respons.

Med utgangspunkt i forskning på studentdeltakelse, tillit og partnerskap mellom studenter og ansatte, vil vi under webinaret oppmuntre til refleksjon og diskusjon om hvor studentstemmer oppmuntres, lyttes til og tas til følge i høyere utdanning, samt det potensielle gapet mellom gode intensjoner og effektiv praksis.

Dette interaktive webinaret holdes i samarbeid mellom vitenskapelig ansatte og studenter. Studentene vil dele refleksjoner om hvordan studentstemmen oppleves i praksis, inkludert innenfor EUGLOH-alliansen. Vi vil reflektere over hva vi gjør for å gjøre studentstemmen meningsfull, når den kan føles risikabel, og når den ser ut til å ha liten eller ingen innvirkning.

Deltakere vil bli invitert til å delta i diskusjonene via chat-verktøyet og gjennom det interaktive responssystemet som brukes.

Arrangementet strømmes direkte fra EUGLOH-konferansen om pedagogisk utvikling som finner sted i Alcalá, hvor rundt 200 lærere, forskere, studenter og ansatte involvert i undervisningsadministrasjon fra europeiske universitetsallianser møtes for å dele innovative praksiser og reflektere over fremtiden for undervisning og læring i transnasjonal høyere utdanning.

Konferansen har som mål å styrke samarbeidet mellom lærere, studenter, de som viderutvikler pedagogikk og akademisk støttepersonell på tvers av institusjoner, fremme pedagogisk innovasjon, felles kursdesign og faglig utvikling for vitenskapelig ansatte. Studentene spiller en sentral rolle som medskapere og aktive bidragsytere, og bringer sine perspektiver, erfaringer og ideer til den pågående transformasjonen av høyere utdanning innenfor europeiske allianser.

Lenken til arrangementet vil bli sendt til registrerte deltakere før arrangementet.

Når: 28.05.26 kl 09.00–10.30
Hvor: Webinar
Sted: Digitalt
Målgruppe: Ansatte, Studenter
Lenke: Klikk her
Kontakt: EUGLOH-Team at UAH
E-post: eugloh@uah.es

Meld meg på!
Legg i kalender