Møtet på Capitol Hill
På USA-turen vår hadde vi siste dag med møte med den amerikanske senatoren, Lisa Murkowski, på Capitol Hill. Det var både interessant og viktig.
Siste møte før vi forlot Washington D.C. var med senator Lisa Murkowski fra Alaska. Jeg vet ikke hvor ofte det er at representanter fra norske universiteter får møte amerikanske senatorer, men det sier kanskje noe om de spenningene som skjer i Arktis og da viktigheten av en institusjon som UiT Norges arktiske universitet.
Murkowski leder det som heter The Arctic Caucus i Senatet som jobber for at arktiske spørsmål skal komme på agendaen og ikke minst for at det skal være en fredelig utvikling. Hun fortalte om sitt nylige besøk på Grønland hvor hun og resten av senatorene som var med kom med en klar advarsel til Trump administrasjonen om at Grønland ikke skulle tas av USA.
Vi fikk fortalt henne om Norges største forskningsprosjekt «The Arctic Ocean 2050» som består av 18 institusjoner, og skal ledes fra UiT. Vi snakket også om en del av forskningen vår på Svalbard og Murkowski sa ut at hun svært gjerne ville forsøke å få komme til Svalbard. Noe vi selvfølgelig inviterte henne til.
Å være på Capitol Hill var en veldig spesiell opplevelse. Etter en lett sikkerhetssjekk kunne vi bare spasere inn uten noe form for registrering. Senatorkontorene var innredet som små «miniambassader» for sine delstater. Møtet med Murkowski skulle egentlig vare 20 minutter, men hele seansen endte på 52 minutter og hun insisterte på at bildene måtte tas på hennes kontor med maleri av Arktis i bakgrunnen, mens vi fikk servert cookies. En god dag på jobben!