Kari Hamnevoll
Jeg anbefaler Tasmania for de som ønsker å oppleve et helt nytt og annerledes land som fremdeles har mange fellestrekk med Norge.
Fakta
Jeg dro på utveksling vårsemesteret 2018 til Tasmania, Australia. Jeg studerte ulike fag innenfor Bachelor of Biotechnology som en del av min Bachelor i biomedisin. Jeg dro alene til andre siden av verden og ble introdusert for et helt nytt skolesystem. I Australia betaler studenter skolepenger og de fleste er dermed veldig opptatt av å få mest mulig ut av utdanningen de tar. Undervisningen gjøres av kun de beste professorene i sitt felt som gjør at forelesningene er svært innholdsrike og av høy kvalitet.
"Laid-back"
Allikevel er livet i Australia rolig og "laid-back" og australierne er utrolig åpne og imøtekommende, i form av at de behandler deg som en medborger. Alle de sosiale arrangementene i studietiden foregår på studentboligene og å bo privat er dermed en dårlig idé om man ønsker å være en del av studentmiljøet.
Høyt nivå
Australias skolesystem har et veldig høyt nivå hvor alle går inn for å prestere bra og utmerke seg, og en må være villig og motivert til å holde følge. Skolesystemet er likt det amerikanske i form av at eksamen kun teller 50% av karakteren, og resten er arbeidskrav som rapporter, labkurs og fremføringer. Det betyr at man alltid må være engasjert i studiene sine, ulikt det norske systemet hvor en har et mer avslappet forhold til egenstudier.
Fantastisk natur
Tasmania tilbyr en fantastisk natur, spennende fauna og flotte turområder, også like i nærheten av hovedstaden Hobart. Dermed er University of Tasmania et perfekt studiested for friluftssinteresserte studenter. Se for deg å gå fjelltur og få sett ville wallabies, wombats, kookaburras, maurpinnsvin og kanskje en tasmansk djevel.
Jeg anbefaler Tasmania for de som ønsker å oppleve et helt nytt og annerledes land som fremdeles har mange fellestrekk med Norge. Det er også for studenter som ønsker et høyt faglig nivå og som er villig til å være engasjert i studiene sine, hvor en garantert får et unikt tillegg i sitt studie.