| Skriv ut | Lukk vindu |
Vår 2026
MIK-1010 Grunnleggende programmering - 2.5 stp
Ansvarlig enhet
Institutt for informatikk
Emnetype
Emnet tilbys som enkeltemne.
Dette emnet kan med fordel kombineres med emnene MIK-1011 og MIK-1012 i samme semester, men viktig at en starter med MIK-1010.
Studiepoengreduksjon
INF-1100 Innføring i programmering 2.5 stp
Innhold
Emnet gir grunnleggende ferdigheter i programmering. Emnet tar opp temaer som datamaskiners oppbygning, variabler, operatorer, valg, løkker og funksjoner. Programmeringsspråket er primært Python, men konseptene er overførbare til andre språk.
Hva lærer du
Kunnskaper - studenten kan ...
- grunnleggende kunnskap om programmering som verktøy
- grunnleggende kunnskap algoritmisk problemløsning
Ferdigheter - studenten kan ...
- grunnleggende ferdigheter i høynivå-programmering med bruk av enkle datastrukturer, kontrollstrukturer, iterasjoner og funksjoner.
- lage programskisser og algoritmer som løser spesifisert problem
Generell kunnskap - studenten kan ...
- programmere i et høynivå språk slik som Python og ha kjennskap til flere høynivåspråk som for eksempel Java og C
- løse problemer algoritmisk og omsette det i programmer
Undervisnings- og eksamensspråk
Norsk.
Undervisning
Videoforelesninger (opptak) knyttet til hver fagmodul i kurset. Selvstendig labarbeid og frivillige oppgaver knyttet til fagmoduler.
- Videoforelesninger / moduler i canvas: Inntil 14 timer
- Egenstudium/Oppgaveløsning: 50 timer
Emnet er asynkront: Siden emnet er bygd opp av ferdiginnspilte videoer, er undervisninga ikke knyttet til spesifikke tidspunkter. Emnet kan dermed tas på hvilket som helst tidspunkt i semestrene. Gis både høst og vår.