Finn en ekspert på Finnmarksløpet 2018


Til journalister: Lurer du på noe om Finnmarksløpet, trekkhunder, søvn, nedkjøling, motivasjon eller ekstreme forhold? I UiTs ekspertliste finner du flere forskere som kan svare.

LEVAJOK: Bilde fra fjorårets løp på sjekkpunkt Levajok, som forøvrig drives av studenter ved UiT. Foto: Inger Elin Utsi

Her er årets eksperter: 

  

Fysisk og psykisk belastning:

Universitetslektor i idrett Sigurd Beldo, epost: sigurd.beldo@uit.no, mobil: 911 57 496

Beldo har selv kjørt Finnmarksløpet og syklet offroadfinnmark, sammenligning fysisk og psykisk belastning.

 

Førsteamanuensis idrett, Tor Oskar Thomassen, epost: tor.o.thomassen@uit.no, mobil: 408 71 277

Thomassen har forsket på fysisk belastning over tid for syklister som deltar på Offroad Finnmark. Han har sett på hjertefrekvensen til syklister under løpet. I tillegg har han sett nærmere på hvordan den fysiske formen er før og etter OF 700. Thomassen har også sett nærmere på motivasjon og prestasjoner hos OF syklister. Han har selv også syklet løpet flere ganger, både OF 700 og OF 300.

 

Arbeidsfysiologi:

Førsteamanuensis Svein Arne Pettersen, Idrettshøgskolen svein.arne.pettersen@uit.no, mobil: 932 29 644

Hans forskningsfelt er arbeidsfysiologi.

 

Hundekjøring som idrettslig prestasjon - motivasjon innen hundekjøring:

Førsteamanuensis idrett, Tor Oskar Thomassen, epost: tor.o.thomassen@uit.no, mobil: 408 71 277 og førstelektor i idrett og friluftsliv Rune Waaler, epost: rune.waaler@uit.no mobil: 905 88 516

Thomassen og Waaler kan snakke om hva som motiverer hundekjørere til hundekjøring; om indre og ytre motivasjon for hundekjøring, lidenskap for hundekjøring og om ulike prestasjons – og mestringsmotiv for hundekjøring.

 

Følelser og motivasjon:
Psykologistipendiat Audun Hetland, epost: audun.hetland@uit.no, mobil: 930 41 612

Førsteamanuensis idrett, Tor Oskar Thomassen, epost: tor.o.thomassen@uit.no, mobil: 408 71 277

 

Søvnløshet blant hundekjørere:

Psykologiprofessor og søvnekspert Oddgeir Friborg, epost: oddgeir.friborg@uit.no, mobil: 959 20 068

 

Hunder

Hunder som toppatleter:

Professor i arktisk dyrefysiologi Lars Folkow: lars.folkow@uit.no tlf: 77644792/90155626

Kunnskaper om trekkhunder som toppidrettsutøvere. Se mer her: https://uit.no/nyheter/artikkel?p_document_id=410963&p_dim=88163

Relasjon mellom hund og menneske:

Universitetslektor Ingvild Lakseide Fossøy: ingvild.l.fossoy@uit.no tlf: 784 50 110
«Relasjoner mellom hund og menneske» og «Dyreassisterte intervensjoner med hund»

Hun har fartet Svalbard på kryss og tvers med hundespann og overvintret på 79`Nord med trekkhunder. I tillegg har hun fullført Finnmarksløpet 500 km 3 ganger og kjørt en rekke kortere løp her i Finnmark.

Medlem i forskningsgruppen for «Friluftsliv og naturbasert turisme»

 

 

Hunder i polarekspedisjoner:

Førsteamanuensis Silje Solheim Karlsen, epost: silje.karlsen@uit.no tlf: 784 50131

Medlem i forskningsgruppen Arctic Modernities, og skrev om hunder i polarekspedisjoner i sin PhD i 2011.

 

Frostskader:

Professor Emeritus James Mercer, epost: james.mercer@uit.no tlf. 776 44 869 mob. 906 78 842 

 

Nedkjøling av kroppen ved kaldt vær:

Professor i klinisk medisin Torkjel Tveita, epost: torkjel.tveita@uit.no eller torkjel.tveita@unn.no, tlf. 77 62 62 08

Torvind Næsheim, stipendiat ved Institutt for klinisk medisin. Torvind.nasheim@uit.no, tel 913 84 826

 

Hundekjøringens historikk, Finnmarksløpet og om hundekjøring i nord:

Førstelektor i idrett og friluftsliv Rune Waaler, epost: rune.waaler@uit.no mobil: 905 88 516

Waaler kan snakke om historien til hundekjøring i Nord-Amerika, Europa, polarekspedisjoner og Norden. Samt Finnmarksløpets historie og hundekjøring i nord. Waaler er fagansvarlig på UiT for emnet hundekjøring. Waaler har også kunnskaper om hundekjøring som fenomen i tiden – som modernitetsfenomen, sportifisering i hundekjøring, hundekjørersteder i Norge, størrelse på kennel, antall treningstimer, kostnader med hundekjøring.

Han har gått Norge på langs på ski og krysset Svalbard på ski med polarhund. Han har også vært hundekjører for Monica Kristensens første sydpolekspedisjon.

 

Idrettshistorie og idrettsliv i etniske grenseområder:

Førsteamanuensis i historie Helge Chr. Pedersen,  epost: helge.c.pedersen@uit.no Tlf: 784 50426

Hans avhandling hadde tittel: Idrettsliv i etniske grenseområder. 

 

Hunden som kunstnerisk musikkuttrykk - bjeffjoik:

Førsteamanuensis ved Musikkonservatoriet Andreas Fliflet, epost: andreas.fliflet@uit.no, mobil: 906 67 889 

Har over en del år arbeidet med utradisjonelle musikkuttrykk med basis i folkemusikk og i denne sammenheng joik. Han har en komposisjon som heter “Mira” – eller en “bjeffjoik”.

 

 

Hundekjøring, natur og identitet:

Førsteamanuensis ved Institutt for reiseliv og nordlige studier, Brynhild Granås, epost: brynhild.granas@uit.no, tlf: 784 50163

Granås forsker på hva gjør egentlig en historisk ny praksis som hundekjøring i Norge? Hva blir hundekjøring i en norsk sammenheng? Hva betyr hundekjøring for identiteten vår som nordmenn og for forholdet vårt til natur? Hvordan endrer hundekjøring Finnmark? Hvorfor er det stadig flere kvinner som begynner å kjøre hund og hvorfor gjør de det såpass bra i løpene?

 

 

Turisme, marked, eventmanagement:

Professor ved Handelshøgskolen UiT, Nina Prebensen, epost: nina.prebensen@uit.no, tlf. 77 64 67 66, mobil: 913 42 515

Prebensen er medeier i selskapet som driver Finnmarksløpet, og har sittet i styret i 7 år. Hun har utviklet strategiplan for aksjeselskapet. Hun har forsket på verdiskapning i nettverk og eventer, samt investeringer i eventer. Prebensen er aktuell med en ny bok om eventer, der blant annet Finnmarksløpet er forsket på.

 

Reiseliv:

Universitetslektor Kari Jæger, epost: kari.jager@uit.no, mobil: 916 35 265

Hennes forskningsfelt er sledehundløp og turismeutvikling forankret i lokal natur og kultur, med frivillige som kunnskapsbyggere og verdiskapere.

 

Kulturell identitet, makt og medierepresentasjoner:

Førsteamanuensis Trine Røvik-Kvidal ved institutt for reiseliv og nordlige studier, epost: trine.kvidal@uit.no, mobil: 97985624

Hun forsker på hvordan Finnmarksløpet framstilles i media, og betydningen løpet har for kulturell identitet.

 

Leter du etter en annen ekspert? Sjekk i UiTs ekspertliste på nett, sortert etter tema.

Dersom du trenger hjelp til å finne andre eksperter, kan du ta kontakt med  Inger Elin Utsi e:post: inger.e.utsi@uit.no, mobil: 907 90 626

 

På Twitter   #norgesarktiske