| Skriv ut | Lukk vindu |
Sosialantropologi - bachelor
Fakta
| Varighet: | 3 År |
| Studiepoeng: | 180 |
| Gradsnavn: | Bachelor i sosialantropologi |
| Opptakskrav: | |
| Søknadsfrist: | 15. april |
| Søknadskode: | 186 879 |
Beskrivelse av studiet
Sosialantropologi er studiet av det globale mangfold av kulturer.
Sosialantropologer studerer kultur og samfunn verden over. Faget tar opp både humanistiske og samfunnsvitenskapelige tilnærminger. Studiet handler om hvordan organisering av sosialt liv henger sammen med menneskers forståelse av seg selv, av hverandre og sine omgivelser.
Studiet gir også en innføring i lokale og globale endringsprosesser. Dette er et viktig grunnlag for å kunne forstå menneskers handlingspremisser, kategoriseringer og samspill med sine omgivelser – innad i samfunnet og mellom samfunn.
I bachelorprogrammet i sosialantropologi får du en introduksjon til hovedtrekkene i antropologisk teori og metode. Du får innsikt i verdens kulturmangfold og i sosialantropologiske tilnærminger for å forstå dette mangfoldet. Feltarbeid som forskningsmetode kjennetegner sosialantropologi som fag. Antropologen deltar og observerer en gruppe mennesker over tid og får på den måten innsikt i ulike sider ved deres tilværelse. Mange antropologer reiser til fjerne himmelstrøk for å studere andre kulturer, men det er like vanlig å gjøre feltarbeid i eget samfunn.
Oppbygging av studiet
| 10 stp. | 10 stp. | 10 stp. | ||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. sem. (høst) | SOA-1001 Innføring i sosialantropologi - 20 stp. | FIL-0700 Examen philosophicum, Tromsøvarianten - 10 stp. | ||||||||||||||||||||||||||||
| 2. sem. (vår) | SOA-1010 Film, interpretation and anthropological understanding - 10 stp. | SOA-1011 Kultur og kommunikasjon - 10 stp. | SOA-2013 Ethnographic worlds - 10 stp. | |||||||||||||||||||||||||||
| 3. sem. (høst) | ||||||||||||||||||||||||||||||
| 4. sem. (vår) | ||||||||||||||||||||||||||||||
| 5. sem. (høst) | SOA-1006 Arctic Norway - Aspects of Culture - 10 stp. | SOA-2010 Environmental Anthropology - 10 stp. | SOA-2012 Globalization: Resources, Power, and Values - 10 stp. | |||||||||||||||||||||||||||
| 6. sem. (vår) | SOA-2015 Antropologisk kunnskapsproduksjon - bacheloroppgave - 20 stp. | |||||||||||||||||||||||||||||
Hva lærer du?
Undervisning og eksamen
Undervisningen består av forelesninger, filmvisninger, seminarer, praksis og veiledning. Mange emner består av en kombinasjon av forelesninger og seminarundervisning. Kursene krever betydelige egenstudier i form av lesning men også studier av film.
Det legges vekt på studentaktivitet i form av diskusjoner, oppgaveløsning, muntlige fremlegg og praksislæring (filmopptak med mobiltelefon eller kamera). I enkelte emner gis det veiledning i forbindelse med hjemmeoppgaver eller arbeidskrav. Undervisningsform og omfang er nærmere beskrevet i de enkelte emnebeskrivelsene.
Eksamensformen varierer mellom hjemmeoppgaver, skoleeksamen og muntlig eksamen. De ulike eksamensformene er valgt for å prøve studentene i forskjellige typer kunnskap og gi dem ulike ferdigheter.
Videre gir det studentene mulighet til å utvikle sin kompetanse i både skriftlig og muntlig presentasjon og til å fremstille sin kunnskap på ulike måter.
Mens skoleeksamen er valgt for å kontrollere at studentene har tilegnet seg oversikt og breddekunnskap i emnet, brukes hjemmeeksamen og muntlig prøve til å teste fordypning i faglig innhold. Eksamensformen er nærmere beskrevet i de enkelte emnebeskrivelsene.
Undervisnings- og eksamensspråk
Utveksling
Jobbmuligheter
Sosialantropologens grunnleggende forståelse om ulike kulturer er mye etterspurt. Dette kan være i stor bedrift der ansatte skal fungere sammen, eller der oppmerksomheten er rettet mot kulturforskjeller.
Sosialantropologer jobber ofte innen forskning og forvaltning, blant annet innen bistandsorganisasjoner både nasjonalt og internasjonalt. Noe av det spesielle ved utdanningen er kjennskap til hvordan etnografiske undersøkelser gir grunnlag for analyser av samfunn og kultur.