Skriv ut Lukk vindu


 

Høst 2012

Engelsk - Språk og økonomi - bachelor

Fakta

Varighet:3 År
Studiepoeng:180
Gradsnavn:Bachelor i språk og økonomi
Opptakskrav:Generell studiekompetanse eller realkompetanse
Søknadsfrist:15. april
Søknadskode:186 892

Beskrivelse av studiet

Dette er studieretning engelsk som inngår i Bachelor i språk og økonomi.

Studieretningen i engelsk har et fordypningskrav på 90 stp og består av følgende komponenter:

Veiledende studieprogresjon:

Det første semesteret tar du ex.phil. (FIL-0700) , ex.fac. (EXF-0710) og SOK-0001 Økonomi og politikk.

Andre og tredje semester følger det første året (60 studiepoeng på 1000-nivå) på engelsk. Alle emnene på 1000-nivå er obligatoriske (se tabellen nedenfor for mer informasjon).

I fjerde og femte semester velger du om du vil ha samfunnsøkonomi eller bedriftsledelse i graden (se oversikt nedenfor).

På 2000-nivå kan det velges blant de engelskemnene som tilbys. Studentene skal ta minst tre emner på dette nivået. Derav minst ett fra hver av de to fagdisiplinene (engelsk litteratur/kultur og engelsk språkvitenskap) i tillegg til HIF-2510 Språk og økonomi som er obligatorisk. Hvert emne er på 10 studiepoeng. Hvilke 2000-emner i engelsk litteratur/kultur og engelsk språkvitenskap som tilbys, er avhengig av de ressursene som til enhver tid fins. Se emnekatalogen for gjeldende semester.

Emnene i samfunnsøkonomi:
Høst: SOK-2001 Strategisk atferd (10 stp), SOK-2003 Makroøkonomi (10 stp) og SOK-2002 Offentlig økonomi (10 stp)
Vår: BED-1007 Matematikk for økonomer (nettbasert) (10 stp), SOK-1002 Mikroøkonomi: Økonomisk adferd (10 stp) og SOK-1010 Nasjonalregnskap og konjunkturer (10 stp

Emnene i bedriftsledelse:
Høst: BED-2029 Organisasjonsteori og ledelse (10 stp), BED-1002 Finansregnskap (10 stp) og BED-1011 Bedriftsøkonomisk analyse (10 stp).
Vår: BED-2003 Foretaksstrategi (10 stp), BED-1004 Markedsføring (10 stp) og BED-2035 Competitiv Intelligence (10 stp)

I siste semester tar du fordypningsemnene i engelsk (2000-nivå) samt HIF-2510 Språk og økonomi.


Oppbygging av studiet

Semester 10 studiepoeng 10 studiepoeng 10 studiepoeng
1. sem (høst)
2. sem (vår)
3. sem (høst)
4. sem (vår)
Emner i økonomi
Emner i økonomi
Emner i økonomi
5. sem (høst)
Emner i økonomi
Emner i økonomi
Emner i økonomi
6. sem (vår)
ENG-2000-emne i litteratur/kultur
ENG-2000-emne i språkvitenskap

Hva lærer du?

Etter fullført studieretning i språk i bachelorgradsprogrammet i språk og økonomi skal studentene ha følgende læringsresultat:

Kunnskaper og forståelse:

Studentene skal ha:
- skaffet seg både grunnleggende kunnskaper i de sentrale delene av det valgte språkfaget og mer spesialisert kunnskap i utvalgte deler av dette faget
- skaffet seg grunnleggende kunnskaper i enten bedriftsledelse eller samfunnsøkonomi
- utviklet en forståelse for hvordan en må vurdere kunnskap kritisk i lys av ulike teoretiske og ideologiske perspektiv

Ferdigheter:

Studentene skal:
- kunne orientere seg i språk- og litteraturvitenskapelig og økonomisk faglitteratur
- kunne analysere og tolke språklig og litterært tekstmateriale
- kunne nytte relevante teorier og verktøy i enten bedriftsledelse eller samfunnsøkonomi
- ha en god skriftlig og muntlig beherskelse av det språket som inngår i graden, og være i stand til å bruke dette for å formidle den kunnskapen de har tilegnet seg i løpet av studiet

Kompetanse:

Studentene skal ha:
- blitt i stand til å arbeide selvstendig i yrker som krever kunnskaper i både språk, kultur og økonomi eller spesialisert kunnskaper innenfor ett av områdene


Undervisnings- og eksamensspråk

Alle emner med ENG-kode har engelsk som undervisnings- og eksamenspråk.

For nærmere informasjon om undervisnings- og eksamensspråk, se den aktuelle emnebeskrivelse.

Utveksling

Delstudier i utlandet gjør deg ekstra attraktiv på arbeidsmarkedet! Utenlandsopphold gir deg bedre språkkunnskaper, nye venner og opplevelser. For nærmere informasjon om utveksling/utenlandsopphold, se fakultetets nettsider om internasjonalisering eller kontakt internasjonal koordinator ved fakultetet.

Videre studier

For opptak til mastergradsprogrammet i språk, studieretning engelsk, eller mastergradsprogrammet i litteratur, studieretning engelsk, kreves bachelorgrad i språk og/eller litteratur, eller tilsvarende utdanning, med fordypning (90 stp) i engelsk. Av de 90 stp må 60 stp være på 1000-nivå og 30 stp på 2000-nivå. Gjennomsnittskarakten på disse 90 stp må være C eller bedre.

Dersom du i tillegg tar metodekurset BED-2011 Samfunnsvitenskapelig metode og statistikk kan du søke opptak til mastergradsprogrammet i ledelse, innovasjon og marked eller Master in Economics avhengig av hvilken profilering i økonomi du har valgt.

For opptak til mastergradsprogrammet i ledelse, innovasjon og marked kreves bachelorgrad med en fordypning på minimum 80 studiepoeng i økonomisk-administrative fag med et karaktersnitt på C eller bedre.

For opptak til Master in Economics kreves bachelorgrad med en fordypning på minimum 80 studiepoeng i økonomiemner med et karaktersnitt på C eller bedre.