Skriv ut Lukk vindu


 

Nordisk - årsstudium

Fakta

Varighet:1 År
Studiepoeng:60
Gradsnavn:Ingen
Opptakskrav:
Søknadsfrist:

15. april (Samordna opptak)

6. januar (Lokalt opptak)

Søknadskode:

Samordna opptak: 211

Lokalt opptak: 5311


Beskrivelse av studiet

Årsstudiet skal gi faglig bredde og består av seks emner, tre i litteratur og tre i språk. Til sammen skal disse emnene gi en selvstendig breddeinnføring i faget og grunnlag for eventuell videre påbygging til bachelor, master eller integrert master. De tre språklige emnene er moderne språkstruktur, språkhistorie og talemål og språklig mangfold. De tre litterære emnene dekker nordisk litteratur fra eddadikt til i dag.

Det legges vekt på å utvikle gode skriftlige og muntlige ferdigheter, ferdigheter som er viktige både i videre studier og i arbeidslivet.


Oppbygging av studiet

Studieplan
10 stp. 10 stp. 10 stp.
1. sem. (høst) NOR-1011 Moderne språkstruktur - 10 stp. NOR-1111 Nordisk litteratur fra 1880 til andre verdenskrig - 10 stp. NOR-1112 Nordisk litteratur fra andre verdenskrig til i dag - 10 stp.
2. sem. (vår) NOR-1014 Språkhistorie og talemål - 10 stp. NOR-1015 Språklig mangfold i tale og skrift - 10 stp. NOR-1110 Nordisk litteratur fra eddadikt til 1880 - 10 stp.

Hva lærer du?

Du lærer om nordisk, særlig norsk, språk og litteratur i eldre og nyere tid.

Du lærer om de beste verkene vi har i den norske litteraturen og om sammenhengen mellom litteratur og samfunn. Du får oppdatert kunnskap om litteraturhistorie, de litterære sjangrene og litteraturteori, og du lærer om hvordan vi kan tolke og analysere litteratur i lys av litteraturhistorie og litteraturteori, særlig sjangerteori.

Du lærer om forholdet mellom språk og samfunn. Du lærer om hvordan språket har endret seg historisk, om moderne norsk og om språklig mangfold. Du får oppdatert kunnskap om norsk språk i alle varianter, om språkhistorie og teorier om språk, og du lærer om hvordan vi kan analysere og tolke språklig tekstmateriale i lys av ulike teorier om språk.

Du lærer å uttrykke deg godt skriftlig og muntlig.


Undervisning og eksamen

Åsstudiet består av seks emner fordelt over to semester, og hvert emne har ca. fire timer med forelsninger per uke. Studiet krever at studentene jobber jevnt gjennom hele studiet. Det legges vekt på trening av praktiske språkferdigheter (rettskriving) og framstillingsevne på både bokmål og nynorsk. For å nå læringsmålene må studentene forvente å arbeide 40 timer i uken med studiene, inkludert forelesninger, seminarer og selvstudium.Det anbefales at studentene møter til undervisning, men det er ikke noe krav.

Studiet er organisert som forelesninger, seminarer og praktiske øvelser der teori og praksis kombineres. Det vil bli lagt til rette for studentsentrert læring, og bruk av digitale læringsformer.


Undervisnings- og eksamensspråk

Norsk, bokmål og nynorsk. Undervisningen kan i noen tilfeller gis på et annet skandinavisk språk.

Målform ved skriftlig eksamen: Det kreves at eksamen besvares på en spesiell målform (bokmål eller nynorsk). Se beskrivelsene av de enkelte emnene.


Jobbmuligheter

Med en mastergrad i et skolefag, kan årsstudium i nordisk sammen med praktisk-pedagogisk utdanning (PPU) gi undervisningskompetanse i norsk i skolen. Du kan også bruke faget i litteratur- og kulturformidling, forlag, media, offentlig forvaltning, oversettelse, tolkning, språk- og tekstkonsulentvirksomhet, informasjonsarbeid, bibliotek- og arkivarbeid, reiseliv og reklame m.m.

Videre studier

Årsstudium i nordisk kan inngå i lektor i språk og samfunnsfag trinn 8-13 og i bachelor i nordisk språk og litteratur, eller som valgfrie emner i andre studieprogram. Etter årsstudium i nordisk kan du ta et semester (30 stp) med fordypning (2000-nivå), det vil si ett semester med emner som bygger på studiet.

Dersom du fullfører en bachelorgrad i nordisk kan du søke opptak til mastergradsstudiet i nordisk språk og litteratur.