Utstillingsåpning: Margrete Kreutz' historie
![]() |
Tromsø Museum – Universitetsmuseet har gleden av å invitere til åpning av ei intim utstilling og et spennende møte med den sørsamiske kvinnen Margrete Kreutz (1863-1922).
Hun var en av flere hundre samer som i løpet av 1800-tallet og første del av 1900-tallet reiste til ulike utstillingsarenaer i Europa og Amerika.
Der viste de fram sitt dagligliv for store mengder besøkende.
Gjennom et innholdsrikt, men også hardt prøvet liv, opptrådte Margrete Kreutz med sin familie både i Paris (1889) og i Chicago (1893).
Utstillinga forsøker å spore hennes historie. Hvem var hun, hva var motivasjonen for å delta på utstilling, og hva betydde deltakelsen for hennes liv?
Utstillinga er basert på Cathrine Baglo sitt doktorgradsarbeid og supplert med nye foto tatt av fotokunster Elin Andreassen. Utstillinga åpnes av Ragnhild Dalheim Eriksen, styreleder ved Tromsø Museum – Universitetsmuseet.
Velkommen til åpning på Tromsø Museum tirsdag 3. juli 2012 klokken 1300.
Forfriskninger serveres.

