Får raskt jobb og der de ønsker
Uteksaminerte studenter fra Universitetet i Tromsø får raskt jobb, samtidig som de får jobb på det geografiske stedet de ønsker. Det viser kandidatundersøkelsen ved UiT.
Av alle kandidater fra UiT var tre av fire (76 %) i arbeid innen seks måneder etter endt utdanning, og undersøkelsen viser at jo høyere grad kandidaten har, desto raskere er vedkommende i arbeid.
- Alle resultatene fra undersøkelsen er nå tilgjengelig, se egen nettside: Kandidatundersøkelsen.
- Rapporten i sin helhet: Rapport - kandidatundersøkelsen (pdf)
Fått jobb der de ønsker
Nær 9 av 10 kandidater (88 prosent) har fått arbeid på det geografiske stedet de ønsker, og Troms er det fylket som kandidatene i størst grad velger som sitt arbeidssted. Så mange som halvparten av kandidatene har i dag arbeid i Troms. Deretter kommer Oslo (13 prosent), Nordland (8 prosent) og Finnmark (7 prosent). Av de som ikke har fått arbeid på ønsket sted, hadde 37 prosent Troms som ønsket sted.
Undersøkelsen viser også at:
- 85 % av UiT-kandidatene er fornøyd eller svært fornøyd med utdanning de har fra UiT.
- De fleste blir i landsdelen. 65 prosent av uteksaminerte kandidater blir i Nord-Norge.
- De aller fleste har jobber de er fornøyde med: 79 % av kandidatene er tilfreds eller svært tilfreds med sin nåværende stilling. 12 prosent av kandidatene svarer nøytralt, mens 8 prosent svarer at de er utilfreds eller svært utilfreds med dagens stilling.
- De aller fleste UiT-kandidatene har fått seg jobb, og kun 4 prosent av kandidatene var fortsatt jobbsøkere på undersøkelsestidspunktet. 90 % av kandidatene i jobb har heltidsstilling, og det store flertallet (69 prosent) har fast jobb.
Om undersøkelsen
TNS Gallup har gjennomført kandidatundersøkelsen for Universitetet i Tromsø. 1317 personer har mottatt undersøkelsen og svarprosenten er 64 prosent. Alle kandidater som ble uteksaminert fra UiT på bachelor, master og ph.d.-nivå i løpet av 2007 og 2008, er med i utvalget for Kandidatundersøkelsen. Kandidater som har tatt profesjonsstudiet i psykologi og medisin er ikke inkludert i utvalget.
Nyhetsoppslag og pressemeldinger om Kandidatundersøkelsen:
| 19.05.10 | Får jobb i Nord-Norge etter endt utdanning | dagbladet.no | ||
| 19.05.10 | De fleste blir i Nord-Norge | NRK Troms og Finnmark | ||
| 19.05.10 | Får jobb i Nord-Norge etter endt utdanning | ABCnyheter | ||
| 13.04.10 | – Veldig fornøyd med studiet | uit.no/nyheter | ||
| 12.04.10 | Fornøyde Tromsø-studenter | siste.no | ||
| 12.04.10 | Pressemelding: Fornøyde Tromsø-studenter | uit.no |



