– Ødegaard er helten

Martin Ellingsen Tømmerstigen hadde reist helt fra Oppland for å få med seg Venus-passasjen.

Madsen, Linn Sollied
Publisert: 06.06.12 00:00 Oppdatert: 06.06.12 16:35

Martin Ellingsen Tømmerstigen tok med seg eget utstyr, for å få se Venus-passasjen litt bedre.

– Vi har reist i to timer med fly for å komme hit. Pappa måtte faktisk hente meg før skolen var ferdig, forteller Martin ivrig.

Sammen med foreldrene og lillebror Magnus, har han reist ens æren til Tromsø og Templarheimen for å få med seg Venus-passasjen i går natt.

– Første gang jeg hørte om Venus-passasjen var faktisk i en faktalydbok av Knut Ødegaard. Den handlet om universet, forklarer Martin.

Litt over gjennomsnittet interessert

Mamma Hege Tømmerstigen forteller at den lille familien har planlagt turen i et halvt år, lenge før de visste at det kom til å være noe opplegg i Tromsø rundt hendelsen.

– Vi er vel en familie som er over gjennomsnittet interessert i astronomi, men det var Martin som insisterte på at vi måtte få med oss dette her. Han påpekte at det var siste sjanse for å få det med oss, og dermed noe vi ikke kunne gå glipp av, smiler Tømmerstigen.

Dermed booket de billettene til Tromsø allerede i vinter.

– Vi tenkte at universitetet i Tromsø nok ville lage noe opplegg, så derfor valgte vi Tromsø. Vi måtte jo opp til midnattssolens land, sier hun og innrømmer at de har vært nervøse både for vekterstreiken og at værgudene ville stikke kjepper i hjulene for dem.

Det hele gikk allikevel i orden, og midnattssolen, med Venus foran, viste seg i all sin prakt hele natten.

Martin og familien hadde tatt med seg teleskop og var godt forberedt.

– Jeg har brukt opp alle pengene jeg hadde på en Ødegaard-film, forteller den astronomi-interesserte barneskoleeleven, mens Knut Jørgen Røed Ødegaard stod sammen med kona, forfatteren Anne Mette Sannes på scenen og forklarte om den historiske bakgrunnen til Venus-passasjen.

Forsker eller Lego-bygger

– Knut Ødegaard er nok Martins helt, han er nok det, ler Tømmerstigen.

Martin selv har også fremtidsplanene klare.

– Enten skal jeg bli forsker, eller så skal jeg finne en jobb der jeg får betalt for å bygge med Lego, avslører han.

Gøy på Vitensenteret

Også lærere og elever fra Steinerskolen i Tromsø var på plass for å få med seg den sjeldne begivenheten. Lærerne Marit Ringvold og Anita Barth-Jørgensen hadde tatt med seg elevene fra 7.-9- klassetrinn opp til arrangementet på Templarheimen.

– Vi har hatt et opplegg gående nå i det siste om astronomi, så da vi fikk høre om dette arrangementet, var det klart vi skulle komme, sier Ringvold.

Verena Andersen, Hanna Karlberg og Sara Pettersson-Hansen var med lærerne sine for å se Venus-passasjen.

Før selve passasjen begynte fire minutter over midnatt, hadde både lærere og elever passet på å få med seg utstillingene på Nordnorsk Vitensenter som hadde gratis kveldsåpent for anledningen.

– Elevene koste seg veldig på Vitensenteret, og jeg tror det er ordentlig bra for læringen. Når så store unger blir lekne, så pirrer det noe til seinere. De glemte seg selv, og bare lekte med vitenskap, sier Barth-Jørgensen.

Steinerskole-elevene Verena Andersen, Hanna Karlberg og Sara Pettersson-Hansen var enige om at vitenskap kunne være gøy.

– Vi var med i en matte-stafett her på Templarheimen, som Sara faktisk vant, smiler Hanna.

– Med ett poeng, bekrefter Sara.

De tre venninnene gleder seg til at Venus-passasjen skal begynne.

– Det er jo ikke ofte man får se det, og det er jo lenge til neste gang, påpeker Verena.

De tre venninnene tror ikke at de klarer å holde seg våkne gjennom hele passasjen, men hvertfall til etter at den begynner, litt over midnatt.

Oppe på Templarheimen var det stilt opp flere boder og telt, der nysgjerrige kunne ha det gøy samtidig med at de forhåpentligvis også lærte en ting eller to. Det var rakettbygging, flysimulator, man kunne prøve en segway og det mystiske elektroniske instrumentet theremin.

Best med robot

Jørgen og Johannes Engstad Indal sammen med mamma Siri Engstad og robot.

Jørgen og Johannes Engstad Indal var derimot enige i at den aller morsomste boden var der man kunne kjøre små roboter rundt omkring.

– Roboter er det morsomste, kommer det kontant fra Johannes

Mamma Siri Engstad forteller at guttene har lært en del om universet på skolen, og begynt å filosofere litt rundt temaet.

– De spør mye om hvor stort det er, og hva det betyr at noe er uendelig. Hva er det som er utenfor? Det er de opptatte av, forteller hun.

Johannes har da også full styr på hva det er som skal foregå rett etter midnatt.

– En svart prikk kommer foran sola. Det er viktig å ha briller på, for ser man rett på sola kan man miste synet, påpeker han.

Thomas-toget kjørte i skytteltraffikk mellom Templarheimen og Vitensenteret.
Det alle ventet på: Venus paserer foran sola. Foto: Frank Carey.
mens Knut Jørgen Røed Ødegaard og kona, forfatteren Anne Mette Sannes kommenterte begivenheten live fra scenen oppe på Templarheimen.
En storskjerm var også på plass, i tillfelle været skulle hindre direkte utsyn til sola.
Flere hundre mennesker var møtt opp for å få med seg det astronomiske showet.

 

 

Madsen, Linn Sollied
Publisert: 06.06.12 00:00 Oppdatert: 06.06.12 16:35
Vi anbefaler