Håper på økning i forskningsmidler
Helse Nord har fordelt 26 millioner kroner til 42 nye forskningsprosjekter i 2011, og flere av disse er tilknyttet Helsefak. John-Bjarne Hansen ved fakultetet håper på økte bevilgninger i fremtiden.

- Først og fremst vil jeg si at vi er veldig fornøyd med at Helse Nord bidrar til helsefaglig forskningsproduksjon hos oss, presiserer John-Bjarne Hansen, pro-dekan forskning ved Det helsevitenskapelige fakultet.
Han er takknemlig for den økonomiske støtten Helse Nord gir, og poengterer at bevilgningene er ekstremt viktige for fakultetets kliniske forskning.
- Pengestøtten er bærebjelken i forskningen vår, og det er fantastisk å ha tilgang på disse midlene. Likevel håper jeg Helse Nord vil komme i en økonomisk situasjon som gjør det mulig å øke forskningsbevilgningene. I dag bruker Helse Nord 1,4 % av driftsbudsjettet sitt til forskning, mot Helse Sør-Øst som bruker 2,9 % (NIFU-rapport 46/2009).
Vil øke forskningsproduksjonen
For 2011 bevilger Helse Nord til sammen 100 millioner kroner til helserelatert forskning, men siden 74 millioner kroner allerede var bundet til tidligere innvilgede flerårige prosjekter og infrastruktur for forskning, ble 26 millioner kroner fordelt på 42 nye prosjekter i desember.
- Målet er å få opp forskningsproduksjonen slik at helseforskningen i landsdelen tilsvarer befolkningsgrunnlaget vi har i nord. Helseforetakene og Helsefak produserer mindre enn landsgjennomsnittet. For å komme opp på et ønsket nivå, er vi avhengige av at Helse Nord og andre støttespillere bevilger mer penger, oppsummerer Hansen.
Vedtak om større bevilgninger
Fagansvarlig for forskning og utdanning i Helse Nord, Tove Klæboe Nilsen, forteller at de har vedtatt at mer penger skal bevilges til forskning.
- I fjor brukte vi 96 millioner kroner, i år brukte vi 100 millioner kroner pluss fem millioner kroner til oppdragsforskning. Styret vårt har vedtatt at bevilgningene skal øke til 150 millioner kroner innen 2013, gitt at vi har økonomi til det, uttaler Klæboe Nilsen.
Hun forteller også at Helse Sør-Øst tidligere har vedtatt å bruke fem prosent av totalbudsjettene sine.
- Vi har ikke et slikt vedtak, og vi bruker prosentvis mindre penger til forskning, men det blir nok økning fremover, konkluderer hun.
Innvilgede søknader
I år er det forskningsprosjekt som omhandler somatikk, aldersforskning og rehabilitering (SFU), helsetjenesteforskning, samhandling og telemedisin (HST) samt psykiatri (PRU) og rus som blir tildelt forskningsmidler.
Av 95 støtteverdige søknader, ble 44 prosent av forskningsprosjektene innvilget. Flest søknader kom fra SFU, 24 prosjekt ble innvilget.
Gledelig er det å se at pengene og prosjektene er jevnere fordelt på instituttene ved Det helsevitenskapelige fakultet. Det har mye å si for forskningen som gjøres.
- Institutt for klinisk medisin har de siste årene stått for 30-40 prosent av doktorgradsavhandlingene ved Helsefak, men i år er det åpenbart at også de andre instituttene har fått en større andel av midlene. Blant annet er Institutt for medisinsk biologi sterkt representert, det samme er Institutt for samfunnsmedisin. Dette vil i fremtiden utjevne fordelingen av forskningsmidler, doktorgradskandidater, og forhåpentligvis doktorgradsproduksjon, avslutter John-Bjarne Hansen.
Slik ble Helse Nord-midlene fordelt



