Vil utbedre kollokvieplasser
For å imøtekomme den enorme etterspørselen etter kollokvieplasser har Natur- og helsebiblioteket i MH-bygget ryddet så å si hele 2.etg (Plan 7), men løsningen er langt fra tilfredsstillende.
![]() |
| Sykepleiestudentene Sissel Svanholm (til venstre) og Silje Mari Nilssen benytter seg av de provisoriske kollokviegruppene NH-biblioteket har stilt til disposisjon. Studentene håper fasilitetene bedrer seg. Foto: Elisabeth Øvreberg |
- Biblioteket har ikke blitt bygd om siden det åpnet på begynnelsen av 90-tallet, så lokalene klarer ikke å tilfredsstille dagens behov. Vi har ikke engang stikkontakter til studentenes laptoper, sier fagansvarlig ved biblioteket Frode Skarstein, og henviser til nødløsninger der skjøteledninger kommer ned fra taket og tomme bokhyller benyttes som skillevegger. Biblioteket er i hovedsak beregnet for studenter og ansatte ved Helsefak, NT-fak, BFE-fak og UNN.
- Det vi ønsker er et læringsmiljøsenter der biblioteket kan tilby leseplasser og kollokvieplasser til studenter, samtidig som vi får et moderne auditorium der studenter og ansatte kan læres opp i bruken av våre elektroniske ressurser. Dette auditoriet bør også kunne benyttes til opplæring av studenter i avansert telekommunikasjon, som for eksempel telemedisin. Et slikt auditorium må også kunne gi ansatte og forskere mulighet til videokonferanse, forteller fagansvarlig Eirik Reierth.
Viktig med samarbeid
| Plantegning for NH-biblioteket |
Plantegningen for et slikt læringsmiljøsenter ligger klar, men pengene til å realisere planene mangler. Derfor må studentene i dag ta til takke med den provisoriske nødløsningen.
- Støy er en stor utfordring når selv den minste lyd høres av alle som sitter i denne etasjen. Et godt tegn på at studentene for øvrig trives hos oss, er at de ikke alltid bare snakker fag – de ler også, smiler Reierth.
Han synes det er synd at ikke lokalene kan tilfredsstille studentenes behov ytterligere. Det er jo et paradoks at studentene trenger mer plass, og at biblioteket har nærmere 400 kvadratmeter til disposisjon.
- Trenden innen læring er samhandling og kollokvier. Samarbeid er kjempeviktig, og det er dialogbasert undervising. Helsefag handler jo om å kommunisere, så å sitte i grupper er etterspurt, påpeker Reierth.
De midlertidige kollokvieplassene biblioteket har stilt til disposisjon blir raskt fylt opp, og i følge de ansatte er studenter der i hele åpningstida.
- Tidene forandrer seg, og lokalene til biblioteket klarer ikke å oppfylle de nye behovene, fastslår Skarstein.
For dårlige lokaler
![]() |
| Stikkontakter til laptoper kommer ned fra taket, og bokhyller blir brukt som skillevegger. Foto: Elisabeth Øvreberg |
2.års studentene innen sykepleie, Sissel Svanholm og Silje Mari Nilssen, har skaffet seg kollokvieplass imellom de tomme bokhyllene som tidligere inneholdt tidsskrifter.
- Dette er ikke ideelt, det er et alt for høyt støynivå, sier Nilssen som etterspør lyddemping.
Også Svanholm mener fakultetet skulle hatt flere kollokviemuligheter for studentene, behovet er spesielt stort rundt eksamenstida.
Cathrine Finvåg sitter i studentutvalget som arbeider nettopp med ombygging av biblioteket.
- Vi trenger helt klart romdeling med glassvegger for å hindre støy. Lufta lengst inne i lokalet er ikke bra og strømtilgangen må gjøres noe med. Studentene ønsker å bruke disse lokalene, oppsummerer hun.
Mulig løsning
Allerede på fredag skal Finvåg i dialogmøte med dekan, og vil da ta opp dette temaet.
- Vi skal ha møter utover høsten, så vi håper det blir gjort noe. Vi har også arbeidet med å lage sittegrupper i Lysgården, og dette har kommet på budsjettet, avslutter Finvåg.
Les også:
Ubrukte ressurser på biblioteket
NH-biblioteket på Facebook





