Samisk som fremmedspråk - Språk og litteratur - bachelor


Samisk - Språk og litteratur - bachelor

Stort sett alle vet hva "Bures og Buore beaivvi" betyr, men de færreste vet hvordan man uttaler Š- lyden. Ønsker du å lære deg mer om det?

Virker ikke ordet grammatikk avskrekkende, men heller spennende, så er samisk som fremmedspråk absolutt faget for deg.

Nordsamisk er et språk som stadig flere lærer seg. Det er et språk med potensiale i seg og som kan brukes til mangt. Njuike fárrui don ge!

Fakta
Varighet:3 År
Studiepoeng:180
Gradsnavn:Bachelor i språk og litteratur
Opptakskrav:Generell studiekompetanse eller realkompetanse
Søknadsfrist:Vær oppmerksom på at studiet ikke har opptak høsten 2013.
Søknadskode:186 891
Usikker - hjelp meg
Snarveier

Beskrivelse av studiet

Beskrivelse av studiet

Dette er studieretning samisk som inngår i Bachelor i språk og litteratur.

Studieretningen i samisk som fremmedspråk tilbys kun annethvert år på 1000- og 2000-nivå. Det vil bli tilbudt studier i samisk som fremmedspråk på 1000-nivå våren og høsten 2011 og 2013, og studier på 2000-nivå våren 2012 og 2014.

Studieretningen har et fordypningskrav på 90 stp og består av følgende komponenter:
  • 60 stp SAM-1000-emner (obligatoriske)
  • 30 stp SAM-2000-emner (obligatoriske)


Alle emner er obligatoriske og fordeler seg på vår- og høstsemester som vist i tabellen nedenfor.
Veiledende progresjon i studiet:


Det første semesteret tar du ex.phil. (FIL-0700), ex.fac (EXF-0710) og Innføring i fonetikk og språkvitenskap (HIF-1000) eller Litteratur, kunst og tolkning (HIF-1100).

Andre og tredje semester følger det første året (60 studiepoeng på 1000-nivå) med samisk. Alle emnene på 1000-nivå er obligatoriske (se tabellen nedenfor).

Etter at du er ferdig med 1000-emnene, kan du selv velge hvilket semester du skal ta fordypningsemnene (2000-nivå), men i og med at det ikke tilbys 2000-nivå hver vår er det viktig at du tar fordypningen et semester det tilbys undervisning i dette.

Det tilbys to SAM-2000-emner, ett i litteratur/kultur og ett i språk. Alle emnene på 2000-nivå er obligatoriske (se tabellen nedenfor).

Det er hovedvekt på språklige emner.

Følgende emner har faglig overlapp med gamle emner og kan derfor ikke kombineres:

  • SAM-0010 Samisk nybegynnerkurs I (20 stp) = SAM-1031 Nordsamisk som fremmedspråk: Praktisk nordsamisk I (20 stp)
  • SAM-0020 Samisk nybegynnerkurs II (10 stp) = SAM-1030 Nordsamisk som fremmedspråk: Innføring i nordsamisk grammatikk I (10 stp)
  • SAM-0100 Videregående emne i samisk (20 stp) = SAM-1033 Nordsamisk som fremmedspråk: Nordsamisk grammatikk II (20 stp)

Oppbygging av studiet
Hva lærer du?

Hva lærer du?

Etter fullført bachelorgrad i språk og litteratur skal studentene ha følgende læringsresultat:

Kunnskaper og forståelse:

Studentene skal ha:

  • skaffet seg både grunnleggende kunnskaper i de sentrale delene av det faget som er valgt som fordypning, og mer spesialisert kunnskap i utvalgte deler av dette faget
  • skaffet seg enten grunnleggende kunnskaper i de sentrale delene av et fag som er valgt som fag nummer to, eller et bredere spekter av kunnskaper fra utvalgte deler av ulike fag
  • utviklet en forståelse for hvordan en må vurdere kunnskap kritisk i lys av ulike teoretiske og ideologiske perspektiv

Ferdigheter:

Studentene skal kunne:

  • orientere seg i språk- og/eller litteraturvitenskapelig faglitteratur
  • analysere og tolke språklig og/eller litterært tekstmateriale
  • formidle sine kunnskaper om språk og/eller litteratur skriftlig og muntlig på det språket/de språkene som inngår i graden
  • ha en god skriftlig og muntlig beherskelse av det/de språkene som inngår i graden og være i stand til å bruke det/de språkene for å formidle den kunnskapen de har tilegnet seg i løpet av studiet


Kompetanse:


Studentene skal ha:

  • blitt i stand til å arbeide selvstendig i yrker som krever kunnskaper i både språk, kultur og litteratur eller spesialisert kunnskaper innenfor ett av områdene
Undervisnings- og eksamensspråk

Undervisnings- og eksamensspråk

Nordsamisk og norsk.
Utveksling

Utveksling

Delstudier i utlandet gjør deg ekstra attraktiv på arbeidsmarkedet! Utenlandsopphold gir deg bedre språkkunnskaper, nye venner og opplevelser For nærmere informasjon om utveksling/utenlandsopphold, se fakultetets nettsider om internasjonalisering eller ta kontakt med internasjonal koordinator ved fakultetet.
Jobbmuligheter

Jobbmuligheter

Du kan søke arbeid innenfor litteratur- og kulturformidling, forlag, media og offentlig forvaltning. Kompetansen kan brukes i arbeid med oversettelse, tolkning, språk- og tekstkonsulentvirksomhet eller informasjonsarbeid, bibliotek- og arkivarbeid, arbeid ved museum og kulturinstitusjoner eller innen reiseliv, reklame og journalistikk m.m.

Programmet er også relevant for undervisning i skolen. En bachelorgrad i språk og litteratur pluss ettårig praktisk-pedagogisk utdanning (PPU) gir adjunktkompetanse, så fremt minst ett av studiefagene også er undervisningsfag i skolen.
Studieplan
Husk søknadsfrist Vær oppmerksom på at studiet ikke har opptak høsten 2013.


Kontakt
Relaterte yrker
Adjunkt
Konsulent
Kunst- og kulturformidler
Litteraturviter
Lærer
Oversetter
Redaktør
Saksbehandler
Sekretær
Tekstforfatter
Tolk