Anbefaler Fulbright
Erin Seybold har studieåret 2011-12 vært med på forskningsprosjekt om karbon- og næringssykluser i arktisk miljø finansiert gjennom Fulbright-stipend ved Institutt for arktisk og marin biologi.
Det var ikke helt tilfeldig at valget falt på Universitetet i Tromsø og Institutt for arktisk og marin biologi da Erin Seybold (25), med norske aner, søkte på Fulbright-stipend. Hun googlet universiteter og forskningsprosjekter i Norge, og det mest spennende treffet var nettopp ulike forskningsprosjekter ved UiT. Med fullført 4-årig bachelorgrad fra St. Olav College i Minnesota var hun klar for nye faglige utfordringer, og disse fant hun i Tromsø. I sitt prosjekt har hun jobbet med karbon og næringssykluser i arktisk/akvatisk miljø.

Fulbright-student Erin Seybold fra USA er svært fornøyd med oppholdet her og Fulbright-stipendordningen.
Erin er opprinnelig fra Madison i Wisconsin (nabostat til Minnesota), og var allerede kjent med arktisk miljø da hun hadde vært med på feltarbeid i Sibir, Russland i to sesonger. Hun forteller at hun hadde ingen problemer med å tilpasse seg mørketida; det eneste hun gjorde var å tilpasse seg og å spise litt ekstra vitaminer. – Et års utenlandsopphold kan jeg virkelig anbefale alle som studerer, forteller hun, og legger til at Fulbrigth-stipendet er en svært god støtteordning for de som planlegger forskeropphold i utlandet.
Gjennom sitt opphold her har hun både fått masse faglig utbytte, og ikke minst mange venner og kjente. Hun håpet å kunne holde kontakten med noen av dem. På spørsmål om hvordan det var å være så langt hjemmefra, borte fra familie og slikt, sa hun: - Nei, det var ikke noe problem. Takket være internett med Skype og epost og så videre, så kunne hun ha så mye kontakt hun ville. I tillegg hadde hun besøk her av sine foreldre i vinter.
Det var også greit å finne på spennende fritidssysler under oppholdet her– både skigåing, slalom og fjellturer er blant hennes favoritter. I tillegg hadde hun besøk her av sine foreldre i vinter. Det var heller ingen problemer med å finne på spennende fritidssysler under oppholdet her – både skigåing, slalom og fjellturer er blant hennes favoritter. I tillegg til Sibir og Tromsø, hadde Erin også vært et år i India. – Jeg liker ekstreme miljø, synes de er spennende, forteller hun.
Fulbright-stipend gjelder for norske og amerikanske studenter som ønsker opphold i henholdsvis Norge for amerikanske studenter, og USA for norske studenter. Informasjon om Fulbright og søkeprosess finnes på hjemmesiden til Fulbright.
Erin antok at det årlig reiser ca 15 amerikanske studenter til Norge på Fulbright-stipend. Dette året har det faktisk vært én student til fra USA i Tromsø, ved BioForsk. – Det er mulig å søke om Fulbright-stipend i alle fagdisipliner. Allerede 1. juni forlater Erin Universitetet i Tromsø. Før hun setter seg på flyet tilbake til USA vil hun reise litt mer rundt i Norge og Europa. Og tilbake i USA er planene klare: Hun planlegger doktorgradsutdanning i biologi ved Duke University i North Carolina.
- Det er litt trist å forlate Tromsø. Jeg får håpe at jeg en gang får anledning å komme tilbake på besøk, sier Erin til slutt.