Universitetet i Tromsø
Fakturamottak
NO-9037 Tromsø
Organisasjonsnummer
970 422 528
Lingvistikk
Lingvistikk er studiet av språkets struktur, fra de små byggesteinene, lydene, til orddannelse, setningsoppbygning og språkbruk i videre forstand. Fagfeltet omfatter også hvordan språk tilegnes og hvordan språk endres over tid. Slike kunnskaper er nyttige for alle som skal jobbe med språk, enten det er i språkundervisning, språkterapi, som journalist eller i IT-bransjen.

Vi tilbyr hvert semester et årsstudium i allmenn språkvitenskap. Dersom du ønsker å fordype deg i faget, kan du ta en bachelorgrad i språk og litteratur med studieretning i allmenn språkvitenskap. Da kan du studere lingvistikk i halvannet år, i tillegg til ex.phil., ex.fac., HIF-1000/HIF-1100 og ett år med valgfrie emner eller et annet årsstudium.
Videre studier:
Bachelorgradsprogrammet i språk og litteratur, studieretning allmenn språkvitenskap, kvalifiserer for opptak til de to engelskspråklige mastergradsprogrammene i engelsk lingvistikk og i teoretisk lingvistikk.
Emner som undervises høsten 2011:
HIF-1000 Innføring i fonetikk og språkvitenskap
LIN-1020 Semantics
LIN-1030 Phonetics
LIN-1050 Language Diversity and Typology
HIF-3010 Syntax I
HIF-3022 Phonology I
HIF-3020 Semantics
Emner som undervises våren 2011:
| Syntax | |
| LIN-1012 | Phonology |
| Historical linguistics | |
| The Origin and Evolution of Language | |
| Syntax II | |
| HIF-3021 | Phonology II |
Lenker:
| Lingvistikk ved Universitetsbiblioteket i Tromsø | Nordlyd - Tromsø university working papers on language and linguistics |
| Tromsøstudier i språkvitenskap |
Studiekonsulent Kari Mathisen
Faglig kontaktperson Ove Lorentz